Projevům xenofobie je třeba se postavit

O tom, jak je třeba zejména ve vyhrocených situacích projevit odvahu, přinášejí německá média zprávy skoro každý den. Různí herci a hudebníci (o tom někdy příště) využili svou popularitu a důrazně se postavili proti projevům rasismu, xenofobie a násilí. To však samozřejmě nestačí, svůj hlas musí pozvednout především občan, neboť ten tvoří masu. A to se u našich západních sousedů také děje. Nedávno např. přivítal jeden řidič autobusu skupinu imigrantů, kterých si na své pravidelné lince všiml, slovy:

„Excuse me Ladies and Gentlemen, from all over the world in this Bus – I want to say something. I want to say welcome. Welcome to Germany, welcome to my country. Have a nice day!’“

busfahrer_Nordbayern-deDůvodem je, že je v Německu imigrační politika na vysoké úrovni. Takže jediné vážnější problémy, které lze zaznamenat, jsou problémy s radikály z řad neonacistů či osob, jim myšlenkově blízkých. Rozhodujícími faktory jsou rychlost a maximálně možná integrace do běžného života. Imigranti jsou v Bavorsku distribuování i do nejzapadlejších vesniček, kde se církevní komunity i občané s předstihem připravují na jejich přijetí a pomoc. Dokonce i jeden křesťansko-demokratický (CDU) politik ubytoval uprchlíky ve svém domě. Jiný politik Zelených (Die Grüne) zase navrhl, aby lidé, co poskytnou imigrantům azyl u sebe doma, obdrželi od státu finanční příspěvek (více např. zde). Tento nápad podpořili různí politici napříč celým spektrem s odůvodněním, že tím stejně odeberou státu část práce, a proto na příspěvek mají právo. Jestli návrh nakonec projde či ne, se samozřejmě ještě uvidí.

A jak může vypadat taková občanská statečnost v praxi, o tom informuje mnichovský deník TZ (zde originál článku). Zprávu převzal i německý Stern.

„Někdy stačí vstát, aby se daly věci do pohybu. Přesně to ve středu večer udělali cestující mnichovského autobusu. Co se stalo?“

Tak začíná článek o případu 30letého německého občana tureckého původu, který byl nevybíravým způsobem slovně napaden 60letým důchodcem. Ten dokonce pronesl větu: „Byl jsem katem v Dachau, tebe si zapamatuji a dostanu tě!“ a „Táhni, odkud jsi přišel!“ Paradoxní přitom je, že Bayram Yildiz, jak se verbálně napadený jmenuje, se už narodil v Německu. Ten zprvu nevěděl, co má dělat, když otěže převzali ostatní cestující. Hlasitě nerudného důchodce osočili a vykázali do patřičných mezí. Nakonec zastavil i řidič autobusu a prohlásil, že pokud rasista okamžitě nevystoupí, zavolá policii. Ten nakonec místo se skloněnou hlavou opustil.

Co myslíte, seběhlo by se to u nás podobně?Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: