Jak policie komunikovala excesy z Kolína nad Rýnem

Na Nový rok popsala policie v Kolíně nad Rýnem situaci silvestrovských oslav jako „uvolněnou“. Tři dny poté ale už pokládala za nutné svolat kvůli sexuálním útokům vůči ženám tiskovou konferenci. Přinášíme dokumentaci časového průběhu událostí. Jak se nakonec ukázalo, byly během silvestrovských oslav desítky žen sexuálně obtěžovány a hovoří se dokonce o jednom znásilnění. Dle dosavadních zjištění se ve zhruba tisícihlavém davu bujaře slavících pohybovalo několik skupin osob, které následně obestupovaly vybrané ženy, které následně okrádaly.

Jak oznámila policie v milionovém městě Kolíně nad Rýnem, bylo do této chvíle kvůli sexuálním deliktům vůči ženám a nesčetným krádežím podáno již 90 trestných oznámení. Samotná policie se o vážnosti celé situace dozvěděla teprve po určité době – díky oznámením, podanými až samotnými postiženými ženami. To dokazují tiskové zprávy kolínské policie: novoroční ráno byla ještě s průběhem předchozí noci velmi spokojená, ale jen do té doby, než byla během dne podána první trestní oznámení. Události následujících dní pak začaly původní zprávu vyvracet.

1. leden 2016, 8:57 hod.: Policie v Kolíně nad Rýnem bilancuje

Stejně jako předchozí rok probíhala většina silvestrovských oslav, odehrávajících se na mostech přes Rýn, v centru města a v přilehlém Leverkusenu, pokojně. Policisté většinou zasahovali pouze u drobných šarvátek a narušování klidu.

Od čtvrtečního večera 31. prosince 18 hodin až do rána 1. ledna 6 hodin došlo v městské části Kolín 94 a v Leverkusenu k vykázání dvou osob z místa oslav. Bylo také podáno 20 oznámení pro poškození cizí věci, rok předtím jich bylo 25. V porovnání s předchozím rokem lehce stoupl počet deliktů se zraněním a to ze 78 na 80. V Leverkusenu přivodily drobné šarvátky 4 úrazy, rok předtím 5. Počet nahlášených rušení klidu kvůli příliš bujarým oslavám stoupl ze 76 (z toho 8 v Leverkusenu) na 80 (z toho 7 v Leverkusenu).

Krátce před půlnocí muselo být prostranství před hlavním nádražím a přilehlého Kolínskému dómu kvůli možnosti vzniku masové paniky způsobené odpalování pyrotechnicky uprostřed davu policisty vyklizeno. Přes toto vyrušení se však zhruba tisícihlavý dav choval nadále pokojně. I proto, že policie postupovala profesionálně a byla dobře rozmístěna.

2. leden, 16:58 hod.

V průběhu prvního dne roku 2016 získala Policie Kolín nad Rýnem první poznatky o různých deliktech na ženách. Během silvestrovské noci využily skupiny pachatelů anonymity davu a kolem Kolínského dómu spáchaly nejrůznější delikty. Policie sestavila k objasnění těchto případů zvláštní pracovní skupinu. Ta mimo jiné začala s vyhodnocováním dostupných videozáznamů.

Do této chvíle zatím u Spolkové policie a Policie Kolín nad Rýnem došlo 30 různých oznámení, všechna se stejnou povahou trestných činů. Oznamovatelé se během novoročních oslav nacházeli v blízkosti dómu a před nádražím, kde je obklopily skupiny několika mužů. Skupiny dle svědeckých výpovědí sestávaly z 2- 3 až 20, vzezřením severoafricky vyhlížejících osob. Podezřelí se cíleným osaháváním žen pokoušeli odpoutat pozornost od jejich skutečného záměru: krádeží cenností. Došlo především k odcizení peněženek a mobilních telefonů. V několika případech však šli pachatelé ještě dál a jejich chování již hraničilo se sexuálními delikty.

Další poškozené, které se o silvestrovské noci na prostranství před nádražím a kolem Kolínského dómu vyskytovaly, proto kolínská policie vyzývá, i prostřednictvím sociálních sítí, k podání oznámení a zveřejňuje příslušné kontakty.

3. leden, 11:34 hod.

Společné tiskové prohlášení Spolkové policie a Policie Kolín nad Rýnem:

Dnes ráno (3. ledna) zadrželi příslušníci Spolkové policie na nástupišti Vratislavského náměstí v Kolíně nad Rýnem 5 podezřelých osob ve věku 18, 19,21, 22 a 24 let. Tito muži předtím obtěžovali cestující ženy. Dalšímu poškozenému pachatelé odcizili mobilní telefon.

Kolem 4:20 hod. obdržela Policie Kolín nad Rýnem na tísňové lince „110“ telefonická oznámení o výtržnostech, způsobených skupinou osob na zastávce městské dráhy Dóm – Hlavní nádraží. Okamžitě zalarmovaní příslušníci Spolkové policie těchto 5 podezřelých zadrželi na nástupišti č. 10/11 kolínského Hlavního nádraží. Dle svědeckých výpovědí je tři ze zadržených bezprostředně předtím oslovili a několik žen obtěžovali. „Spatřila jsem policisty na nástupišti. Okamžitě jsem jim nahlásila, že jsem byla dvěma muži okradena,“ vypovídá jedna 25letá žena. I u poškozeného se pachatelé snažili úderem a nastavenou nohou odpoutat pozornost od svých záměrů. Pachatelé byli zatčeni.

V taškách a kapsách zadržených našla policie nejen mobilní telefon okradeného, ani u dalších telefonů a jednoho tabletu nemohli pachatelé, z nichž nikdo neměl bydliště v Kolíně nad Rýnem, předložit jakýkoliv důkaz o oprávněnosti jejich vlastnictví.

Spolková policie následně předala zadržené nově zřízené skupině kolínské policie. V tuto chvíli se prověřuje, zda je pětice zadržených zodpovědná i za činy silvestrovské noci. Vyšetřování ještě probíhají.

4. leden, 12:12 hod.

V souvislosti s aktuálními událostmi silvestrovské noci svolává Policie Kolín nad Rýnem na 14. hodinu tiskovou konferenci na policejním prezídiu.

Během ní budou média informována i o aktuálním průběhu vyšetřování. Policie prosí o pochopení, že do té doby nebude zodpovídat žádné dotazy.

Závažná obvinění na internetu

Na sociálních sítích dostává kolínská policie jeden rozzlobený komentář za druhým, zejména pod sdělením z 1. ledna, kde se ještě mluví o pokojné noci. „Tato zpráva je drzost! Teď už snad nemůžete ututlávat, tato noc byla katastrofická po celém Německu,“ napsal jeden z uživatelů pod zprávu.

Ausgelassene Stimmung – Feiern weitgehend friedlichDie Polizei Köln zieht BilanzWie im Vorjahr verliefen die meisten…

Zveřejnil(a) Polizei NRW Köln dne Pátek 1. leden 2016

Další žena nešetří na adresu policie nadávkami a viní ji ze lhaní. Sexuální přehmaty v Kolíně nad Rýnem zjevně vedly k tomu, že někteří lidé věří, že má být něco drženo pod pokličkou.

První zprávy od uživatelů Facebooku k deliktům se začaly objevovat na Nový rok v odpoledních hodinách. Ve 14:20 se jeden uživatel ptá, kolik je pravdy na zprávách o rvačkách a sexuálním obtěžování. O hodinu později hlásí další, že „včera bylo okradeno mnoho lidí“. I když mohli být pachatelé identifikováni, policie prý „nekonala“.

2. ledna v 11:30 se jiný uživatel Facebooku ptá: „Policie se k událostem na nádraží nevyjadřuje?“ V tuto dobu se asi mnozí začali utvrzovat v domněnce, že policie něco skrývá. Další z uživatelů policii předhazuje, že policie ze svého profilu maže odkazy na tiskové zprávy: „Jsem ten poslední, který by policii něco vyčítal, nebo ji dokonce napadal, ale takhle to už dál nejde.“ Další dodává: „Neuvěřitelné, jak jsou ve velkém přehlíženy sexuální delikty a policii zjevně ani nestojí za řeč…“

Když pak policie 2. ledna v 16:58 vydala svou první tiskovou zprávu, bylo již pozdě: mnozí si již prostřednictvím sociálních sítích svůj názor vytvořili.

Ohlasy na celoněmecké úrovni

Mezitím masově probíraná událost samozřejmě našla odezvu i na celoněmecké úrovni. Spolková kancléřka Angela Merkelová, ale i další čelní němečtí představitelé prohlásili, že podobné jednání považují za naprosto nepřípustné. Merkelová doslova řekla: „Požaduji co nejpřísnější zásah justice.“

Předseda německých policejních odborů, Rainer Wendt, se domnívá, že konkrétní pachatelé budou jen těžko identifikovatelní: „Obávám se, že kvůli absenci důkazů se nakonec nepodaří nikoho potrestat“ a proto požaduje důslednější využití kamerové techniky, kterému se v Německu velká část veřejnosti i politiků brání. Vyslovil se také za větší počet žen v řadách policie, které jsou schopny na sexuální delikty vůči ženám reagovat citlivěji a důsledněji.

Celá záležitost vyvolala už i první reakci mezi tzv. „nespokojenými občany“, jak dokládá dnešní zpráva z Huffington Post Deutschland: 26letý mladík se vydal do Kolína nad Rýnem s řeznickým sekáčkem, aby dle vlastních slov „udělal pořádek“. Co tím měl přesně na mysli, nevysvětlil. Mladík byl předběžně zadržen a po poradě s lékařem umístěn do nemocnice k dalšímu vyšetření.

Aktualizace 6. leden, 14:00 hod.

Jak oznámil policejní prezident Policie Kolín nad Rýnem, další žena podala trestní oznámení ze znásilnění. Předseda policejních odborů Rainer Wendt k tomu dodává, že oběti sexuálních deliktů často nehlásí podobné činy hned, neboť potřebují nějaký čas na zpracování traumat z hrůzných zážitků.

Mezitím se policii podařilo vypátrat další 3 osoby podezřelé z výtržností před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger dále vyvrátil původní informace, že již byly zadrženy a nechtěl jmenovat další podrobnosti, aby neohrozil stávající složité pátrání. To je dle policie komplikované především pro velký počet osob, které se na náměstí v dobu incidentů nacházely. Mezitím již prý policie obdržela více 100 oznámení, tři čtvrtiny z toho se sexuálním motivem.

Policie dle nejnovějších poznatků spatřuje souvislost mezi nepokoji v Kolíně nad Rýnem a podobnými šarvátkami, ke kterým došlo během silvestrovské noci v Hamburku a vychází z toho, že byly předem domluvené a naplánované.

Psáno pro Svobodné fórum.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: