Americký generál exkluzivně pro Huffington Post vysvětluje, jak chce Putin destabilizovat Západ

Na okraji Mnichovské bezpečnostní konference poskytl americký generál Ben Hodges deníku Huffington Post exkluzivní rozhovor. Generál Hodges není jen tak někdo, velí 30.000 v Evropě rozmístěným americkým vojákům a ruskou politiku sleduje již dlouhé roky.

Vztah mezi Ruskem a Západem se od anexe Krymu a skryté ruské invaze na východní Ukrajině začal zhoršovat, Putinovo syrské dobrodružství k deeskalaci také zrovna nepřispívá. Ve svém sobotním projevu ještě ruský předseda vlády Medveděv přilil olej do ohně, když prohlásil, že NATO ustavičně obviňuje Rusko, přiostřuje situaci a že se „nacházíme ve studené válce“. Jeho tvrzení, že pro ruské bombardování civilistů v Sýrii neexistují žádné důkazy, dokonce u ostatních účastníků vyvolalo rozpačitý smích.

Americký generál nevěří, že se vztahy mezi Ruskem a Západem brzy zlepší. K tomu přispívá Putinova strategie vedení války, která spočívá v dezinformaci, odstrašení a propagandě – i v Evropě. Následujících 7 důvodů, proč je nyní situace tak napjatá, vám přináším v nezkráceném znění:

1. Hodges pochybuje o tom, že v Sýrii brzy nastane příměří

„Rusko nebylo zrovna dvakrát nápomocné při prosazování minských mírových dohod, které měly přinést mír Ukrajině. Rusové nadále podporují rebely z Donbasu a komplikují pozorovatelské mise. To samozřejmě není příliš povzbuzující.“

2. Hodges si nemyslí, že Rusko obsadí Ukrajinu

„Pak by už pro Putina bylo nemožné prohlašovat, že na Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Putinovi jde spíš o to, aby se Ukrajina příliš nesblížila se Západem. Hraje mu do karet, když v regionu Donbasu vládne chaos, tím je podminovávána vláda prezidenta Porošenka. Věřím, že Putinovým cílem je dosažení autonomie Donbaské oblasti a právo veta v ukrajinské domácí politice. Tím by zabránil ukrajinskému vstupu do NATO nebo EU.“

3. Hodges analyzuje, v čem spočívá síla ruské armády

„Ruské vojenské schopnosti, které jsem viděl v Rusku a v Sýrii, ve mně zanechaly dojem. Možnosti elektronického boje jsou pozoruhodné. Rusko může vyřadit z provozu celá průmyslová odvětví nebo telekomunikace. K tomu je nutno připočíst moderní drony, rakety dlouhého doletu a tanky. Daleko nebezpečnější než vojenská síla je ale provokativní chování Ruska. Zde může lehce dojít špatnému odhadu.“

4. Hodges varuje před možnou vojenskou eskalací mezi Ruskem a Západem

Sestřelení ruského letadla nad Tureckem bylo prvním případem, kdy hrozila vojenská eskalace mezi členem NATO a Ruskem. Hodges varuje, že Rusko takové konflikty cíleně vyvolává. Ruské stíhačky například pravidelně zapínají své zaměřovací radary pokaždé, když se blíží k cizím letadlům.

„Tak druhý pilot zjistí, že je zaměřen a může proti němu být použita střelba. Proto se to normálně nedělá. Ale Rusové nyní dělají právě to – dokonce i s americkými letadly.“

Hodges si nemyslí, že narušení tureckého vzdušného prostoru byla náhoda. Podle něj se jednalo o úmyslnou provokaci, která přispěla ke zhoršení vztahů mezi Ruskem a Tureckem.

5. Hodges považuje ruské „vedení boje novými formami“ za smrtelně nebezpečné

Vymyšlené znásilnění ruské dívky žadateli o azyl v Berlíně považuje Hodges pouze za příklad Putinovy nové strategie. Jak se ukázalo, příklad byl zcela smyšlený a přesto vyvolal konflikty mezi Rusem a Německem.

„Když jsem to zaslechl poprvé, okamžitě jsem si vzpomněl na Pinocchia“, říká Hodges. Kalkul Moskvy vysvětluje takto: „Vedete díky informacím. Stěžejní věcí je umět ovlivňovat, co si lidé myslí.“

K tomu používá Putin 4 strategie:

  1. Fakta, jako např., že se ruští vojáci nacházejí ve východní Ukrajině, jsou jednoduše označovány za lži. Podobné je to se Sýrií, kde Putin nechce přiznat, že bombarduje hlavně rebely, kteří jsou nepřátelé Asada.
  2. Putin se snaží odvrátit pozornost. V případě Ukrajiny to provedl zásahem v Sýrii. „Rusko zaútočilo v Sýrii a nikdo se už nestará o to, co se děje ve východní Evropě“, dodává Hodges.
  3. Manipulace s fakty. Putin tvrdí, že Krym vždy patřil k Rusku. To je však historicky nesprávné.
  4. Putin chce odstrašovat. Proto vyhrožoval  Dánsku a Švédsku, že se stanou cíli jeho jaderných zbraní, pokud přistoupí k jistému obrannému sdružení.

Je obtížné této strategii čelit. „Proti tomuto informačnímu útoku nemáte šanci“, vysvětluje Hodges. Je tisíce trolů a zpravodajský kanál Russia Today šíří 24 hodin denně své dezinformace. „Jako na běžícím páse produkují Pinocchiovy historky“, jako např. tu o znásilnění v Berlíně.

6. Hogdes vysvětluje Putinův další cíl

Hodges si nemyslí, že po Sýrii povede Putin válku v další zemi. Spíš se Putin snaží „udržet více konfliktů zároveň“. Jako například „konflikty mezi Ázerbájdžánem a Arménií, v Moldávii či na východní Ukrajině“. I ruský nárok na Severní pól je problematický.

7. Hodges nevěří, že problém představuje pouze Putin

„V Rusku je mnoho mocných, jako jsou oligarchové anebo regionální úředníci, kteří na něj mají velký vliv“, říká Hodges. A pokračuje: „Pokud by se Putin zítra rozhodl, že odstoupí, nastoupil by někdo jiný a sotva by se něco změnilo. Nelze to perzonalizovat.“

Putin by ale mohl vše ze dne na den změnit: „Mohl by okamžitě přestat se zabíjením nevinných civilistů v Sýrii a na Ukrajině – pokud by jen chtěl.“

Článek vyšel 16. 2. 2016 na Svobodném fóru.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: