Turecko po puči: Erdogan svůj kurz přiostří

Vojenský puč v Ankaře a Istanbulu překvapil i samotného experta na Turecko Udo Steinbacha. V rozhovoru pro německý magazín FOCUS Online vysvětluje, co za neúspěšným pučem vězí, jaké bude mít pro Turecko následky a proč mu první Erdoganova vyjádření působí starosti.

FOCUS Online: Co stojí za tímto pokusem o vojenský převrat? Čeho chtěla armáda dosáhnout?

Udo Steinbach: To se dá jen těžko říct. Víme jen jedno: vedení armády za ním zřejmě nestojí. Pokus o puč byl proveden mimořádně diletantsky. Nepovedlo se obsadit rozhlas, uzavření obou mostů (myšleny jsou mosty přes Bosporskou úžinu v Istanbulu, které spojují obě části města – pozn. překl.) nebylo dostatečně efektivní. Pučisté nedokázali státnímu aparátu zabránit v rychlém potlačení převratu. Neexistovalo žádné kontinuální velení směrem dolů. Za vším nejspíš stojí pouze skupina spiklenců uvnitř armády, která chtěla za pomocí puče něčím pohnout.

FOCUS Online: Byl puč namířen hlavně proti tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi?

Steinbach: Ano, byl veden proti Erdoganovi. Otázkou ale zůstává, proti jaké části politiky Erdogana byl přesně namířen? Byla to nespokojenost s tím, jak Erdogan zachází s Kurdy a jak konflikt s nimi ještě více rozdmýchává? Byla to vzrůstající islamizace země? Byla to zahraniční nebo dvojí metr proti IS? To nevíme.

FOCUS Online: Vláda už oznámila, že povstání potlačila. Jak je pravděpodobné, že armáda nakonec s pučem přece jen uspěje?

Steinbach: Vojenský převrat již ztroskotal. Od roku 2004 jsme slyšeli o různých pokusech o puč uvnitř turecké armády. Zpravidla to byl ale sám náčelník generálního štábu, který něco proti plánům vzbouřenců podnikl. I když v částech turecké armády vládne nespokojenost, nestačí to. Můžeme vyloučit, že by došlo k převzetí moci armádou.

FOCUS Online: Jaké následky bude mít vojenský puč pro Turecko?

Steinbach: Rozhodující otázkou je, co bude znamenat vnitropoliticky. Bude Erdogan situaci analyzovat a změní náhle svůj kurz například v kurdské otázce? Nebo bude pokračovat stejně jako do teď? Osobně si myslím, že mnohé nasvědčuje tomu, že Erdogan po nezdařeném převratu svůj kurz ještě přiostří a dojde ke zvýšení represí.

FOCUS Online: Z čeho to vyvozujete?

Steinbach: Erdogan označil za viníky příznivce islámského teologa Fethullaha Gülena (ten žije od r. 1999 v USA, v r. 2008 se dostal na první místo v žebříčku nejvýznamnějších intelektuálů, sestavené časopisem Foreign Police, více na Wiki – pozn. překl.). To považuji za vyloučené. Gülenovo hnutí je náboženskou organizací, proti které Erdogan již dlouho bojuje. Za pokusem o převrat ale nestojí oni, nýbrž důstojníci a vojáci. Erdogan už nyní prstem ukazuje na uskupení, které to nemohlo být. Chce z Gülenova hnutí udělat úhlavního nepřítele státu. O to se již jednou pokusil.

FOCUS Online: Kdy to bylo?

Steinbach: V prosinci roku 2013, poté, co bylo úzkému kruhu kolem Erdogana vytýkána korupce. Již tehdy označil obvinění jako pokus o puč Gülenovy skupiny. Poté se Erdogan radikalizoval. Provedl rozsáhlé čistky soudnictví i policie a začal potlačovat média. Pokud nyní obviňuje stejnou skupinu, může to znamenat pouze jediné: že dojde opět k utažení šroubů.

FOCUS Online: Existovaly nějaké náznaky, že k puči dojde?

Steinbach: Nějaké zvěsti o možném puči armády se čas od času objevovaly pořád, ale skutečné náznaky při pohledu zvenčí nebyly. Přišlo to překvapivě.

FOCUS Online: Co hrozí pučistům po jejich neúspěchu?

Steinbach: Budou postaveni před vojenský soud. To nejhorší, co se jim po puči může stát, je doživotní vězení. Trest smrti byl v Turecku zrušen (mezitím se turecký prezident Erdogan vyjádřil, že uvažuje o znovuzavedení trestu smrti – pozn. překl.). Jak chce Erdogan postupovat proti Gülenově skupině, to už je jiná otázka.

FOCUS Online: Co teď, pokud je nyní armáda rozdělena mezi pučisty a jejich odpůrce? Hrozí nyní Turecku kromě konfliktu s Kurdy také občanská válka?

Steinbach: To, že se v armádě vyskytují různé proudy, které vyznávají odlišnou politiku, bylo už před pučem. Armáda je konec konců zrcadlem rozpolcené turecké společnosti. Na disciplínu je ale v turecká armádě kladena vysoká priorita. Vycházím z toho, že se vysocí důstojníci a jejich příznivci proti povstalcům rychle prosadí. Že by občanskou válku vyvolala rozpolcená armáda, tomu nevěřím.

FOCUS Online: Předvídal prezident Erdogan puč?

Steinbach: To je opravdu ožehavá otázka. Viděl ho přicházet – nebo ho dokonce sám zinscenoval? Nechci mu to podsouvat. Ale vyvstávají mnohé otázky. Když zvážíme složení armády, je s podivem, že k takovému puči vůbec může z čistajasna dojít. Tam ví každý o každém vše, existuje vojenská tajná služba. A vrchní velitel generálního štábu a také prezident Erdogan o ničem nevěděli?

FOCUS Online: Pokud by tomu tak bylo: co by měl Erdogan z puče? Vždyť je jeho obětí.

Steinbach: Erdogan je člověkem, který si rád hraje s ohněm. Je schopen zajít hodně daleko, pokud jde o uskutečnění jeho nejvyššího politického zájmu – nastolení prezidentského systému, který mu zajistí největší moc. Kdo je schopen rozdmýchávat válku takových rozměrů, jakou představuje kurdský konflikt, jen aby posílil své vnitropolitické mocenské pozice, u toho lze teoreticky také předpokládat, že bude schopen zinscenovat puč, aby měl důvody, získat ještě více moci a pravomocí. Nechci mu to podsouvat, ale je to myslitelné. Doba po pokusu o převrat nám to ukáže.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: