Uprchlíci vyvíjejí aplikaci pro boj s byrokracií

Nejasné kompetence, formuláře a nesrozumitelný úřednický jazyk situaci uprchlíkům zrovna neulehčují. V Berlíně nyní Syřané vyvíjejí aplikaci, která má pomáhat v boji proti byrokracii. Reportáž přinesl deník Die Zeit.

Pokud někdo, kdo žije v Německu teprve několik měsíců, zvládne bez potíží vyslovit slovo „Mietschuldenfreiheitsbescheinigung“ (doklad o bezdlužnosti na nájemném, pozn. překl.), pak není něco v pořádku. Uprchlíci jako Ghaith po svém příjezdu velmi rychle zjistí, jak komplikovaná německá byrokracie je. 19letý Syřan napřed bydlel v tělocvičně, potom našel pronajímatele, který by ho vzal k sobě. Přestěhovat se ale Ghaith nemohl. Chyběly mu formuláře, povolení a příslušné souhlasy. Mohl se nastěhovat až o 2 měsíce později, po mnoha žádostech a návštěvách úřadů.

I jeho syrští přátelé Ahmad, Yazan, Munzer a Muhammad mají s německou byrokracií více zkušeností, než většina Němců v jejich věku. Vypravují o obřích šanonech, v kterých uchovávají početné úřední dokumenty. „Je to jako sbírat Pokémony“, říká Ghaith. Lageso (Landesamt für Gesundheit und Soziales – Zemský úřad pro zdravotní a sociální věci, pozn. překl.), obecní úřad, cizinecký úřad, BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge – Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, pozn. překl.), pracovní úřad a důchodové pojištění. Co je pro většinu Němců otravné, může pro uprchlíky představovat opravdový problém. Mnoha úřadům chybí tlumočníci arabštiny, perštiny nebo paštunštiny. Často pracovníci nemluví ani anglicky. Uprchlíci tak často podepisují dokumenty, jejichž obsah neznají.

Aplikace jako východisko

Zde by mohla pomoci digitalizace. „Německá byrokracie staví na tištěném papíře“, stěžuje si Yazan. Proto nyní mladíci vyvíjejí Bureaucrazy – aplikaci, která má uprchlíkům a dalším cizincům usnadnit boj s německou byrokracií.

Než přišli do Německa, neměl nikdo ze skupiny mladíků IT vzdělání nebo znalosti programování. Své schopnosti získali teprve během posledních měsíců studia na ReDi-School – berlínském start-upu, který učí uprchlíky programovat. Hned první den v ReDi-School se měli účastníci kurzu zamyslet nad tím, při kterém problému, který mají uprchlíci v Německu, by mohla pomoci digitalizace. Mladým Syřanům bylo hned jasné, že jejich tématem bude byrokracie.

Bureaucrazy bude ve formě webové stránky a aplikace nabízet překlady, formuláře a městské mapy se sídly nejdůležitějších úřadů. Data, která se jednou zadají, budou uložena a automaticky přenesena do dalších formulářů, aby nebylo třeba stejné údaje zadávat pořád znovu. Prototyp webové stránky už mladíci sestavili, aplikaci je ještě nutné naprogramovat.

Tvůrci Bureaucrazy se chtějí napřed věnovat zařízením, s kterými přijdou uprchlíci do styku nejčastěji: obecní úřady a úřady práce – „srdce německé byrokracie“, jak to nazývá Munzer. Zde uprchlíci žádají o sociální služby, financování bydlení a pomoc při shánění práce a vzdělávání.

Jejich nápad zřejmě trefil do černého. Mladým vývojářům věčně zvoní mobilní telefony. Lidé, které v životě nepotkali, jim blahopřejí na Facebooku. Rozhlasové stanici BBC a deníku The Guardian už odvyprávěli svůj příběh. „Každý like naší Facebook stránky je vyjádřením zášti vůči byrokracii. Každý na světě tím trpí“, říká 23letý Munzer.

Začátkem příštího roku má být aplikace dostupná, možná se to podaří i dříve. Neboť od prvních zpráv v médiích obdrželi mladíci mnoho podpory. Uprchlíci, Němci a lidé z celého světa nabízí zdarma svou pomoc při programování a vývoji. Na tyto nabídky budou Syřané odkázáni, protože na tak komplexní úkol jim ještě chybí znalosti.

Pomůže německá byrokracie?

Až budou hotovi, neměla by být aplikace omezena pouze na Berlín. Jestli Kolín nad Rýnem nebo Řím, prakticky by mělo stačit aplikaci pouze doplnit o data a formuláře z dalších měst. Velkou otázkou ale zůstává: pomůže i německá byrokracie? Pro svůj projekt vývojáři potřebují, aby jim úřady poskytli to velké množství formulářů, které do své aplikace musí zadat. V optimálním případě by jim úředníci po každé změně zasílali jejich aktualizace. Tak by šla Bureaucrazy vždy s dobou.

Jedním z argumentů pro spolupráci úřadů by mohlo být, že aplikaci bude užitečná i Němcům. Jako další jazyk by bylo možno zadat i německou úředničinu, říká napůl v žertu Ghaith.

V první fázi chtějí  mladí Syřané svůj projekt financovat pomocí crowdfundingu. Než budou tak daleko, musí se vyjasnit mnoho právních a daňových otázek a založit si společný účet. Je-li to vůbec právně možné a jaké to bude mít důsledky pro platby z úřadu práce, zatím netuší. Další byrokratická výzva je před nimi.

Z nejnovějších zpráv vyplývá, že crowdsourcingová kampaň odstartovala. Bankovní účet dala k dispozici vedoucí ReDI School of Digital Integration GmbH Anne Kjaer Riechertová.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: