Expert na islám: „Situace v Evropě má vést k občanské válce“

Islamistické útoky cílí na evropský životní styl. Přesto není podle experta na islám teror výrazem války mezi Západem a islámem, teroristům jde daleko více o to, vyvolat nepřátelské reakce proti všem muslimům a tím rozdělit společnost. Shrnutí rozhovoru s Gillesem Kepelem z Huffington Post Deutschland

Paříž, Nice nebo Brusel: islamistické útoky jsou zaměřeny proti způsobu života na Západě. Přesto francouzský export na islám Gilles Kepel nepovažuje teror za válku mezi islámem a Západem.

„Terorizmus je především výrazem války uvnitř islámu“, sdělil Kepel rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Dnešní generace džihádistů jde o šíření atmosféry strachu v Evropě. To má vést k radikalizaci v Evropě žijících muslimů. Cílem je „otevřená občanská válka“. Na troskách staré Evropy má vyrůst nový kalifát.

Salafisté mají stále více přívrženců

Vhod by jim přišli velké rysy v evropské společnosti, zdůrazňuje Kepel. Právě ve Francii se mnoho muslimů cítí jako občané druhé třídy. Expert je přesvědčen, že většina evropských muslimů extremistické tendence uvnitř jejich náboženství odmítá. Přesto vidí důvod k obavám: „Mezi mladistvými se za posledních 15 let salafistická ideologie silně rozšířila“, vysvětluje Kepel.

„Salafisté hlásají kulturní odlišnosti vůči západním společnostem, které platí za nevěřící. To přitahuje lidi, kteří v této propasti vidí ventil své sociální frustrace a na tomto základě nastupují kurz směrem k násilí“, dodává expert.

Abychom se těmto tendencím účinně bránili, vyzývá Kepel islámské intelektuály k převzetí svého dílu odpovědnosti: „Někteří jsem velice odvážní a dělají to. Často jim ale není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužili.“

„To by okamžitě vedlo k občanské válce“

Zároveň však varuje před hesly pravicových radikálů, kteří chtějí islám v Evropě eliminovat: „To by okamžitě vedlo k občanské válce a právě to si džihádisté přejí.“

Politika musí být zaměřena na účinný boj proti rozporům evropských společností: „Ne válkou, ale pomocí vzdělání a práce bezpečnostních složek.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: