Karel Paták: Zhodnocení voleb

Volby skončily – pojďme se podívat na jejich výsledky. Berte tento souhrn jako můj subjektivní pohled, přece jen máme každý své preference.

1. ANO: Myslím, že jsou spokojeni tak napůl. Sice vyhráli ve 2/3 krajů, ale v polovině (minimálně) z nich opět budou sestavovat širší koalice a hlavně v nich vládnout a to neumí. Rozpadá se jim to až příliš často. Babiš by potřeboval pro sebe tak 30 – 35 %, aby ráz určoval on a ostatním nechával jen zbytky. Čeká je komplikované vládnutí, ale myslím, že celý rok, až do voleb se ty kraje, kde bude ANO vládnout, nemusí bát o přísun peněz na jedné straně a nemusí počítat s žádnými velkými kontrolami hospodaření na straně druhé. Voliči opět dali najevo, že morálka pro ně není až tak důležitá, jako okamžitý ekonomický profit. Být STB je prostě spíš cool, než fuj.

2. ČSSD: Debakl dne, ačkoli se to, že budou druzí dalo předpokládat, tohle asi sami neočekávali. A po zásluze – jejich pokus nebýt ani ryba, ani rak nemohl dopadnout dobře. Nemůžete se tvářit sociálně a odmítat migranty, zároveň spolupracovat s oligarchistickým hnutím a ještě ho podržet, když se na něj provalí korupce jasná jako facka. A nemůžete být otevřenou prozápadní stranou a veřejně připouštět spolupráci s komunisty, nebo udržovat ve vedení strany otevřené proruské kolaboranty, nebo lháře (průnik možný) – Hašek, Foldyna, Škromach, Chovanec. Jako hlavní levicová strana má ČSSD velký potenciál, ale dokud se nerozloučí se svým komunisticko populistickým křídlem a bude si i nadále držet figurky jako Nytrová, nebo Huml, nikdo, kdo je pro současnou moderní Evropu, je volit nebude.

3. KSČ(M): Tady soudruzi jednoznačně doplatili na nárůst preferencí xenofobních stran a soudě podle jejich posledních předvolebních protiimigrantských prohlášení, jim to taky nakonec došlo. Pozdě. Ztráta víc než půlky mandátů z nich dělá poraženého číslo 2. Pro ČR sice dobrá zpráva, ale pokud nežijeme masivní uprchlické nepokoje, což se nedá předpokládat, část těch voličů se jim zase vrátí zpět, bylo tomu tak vždy (Sládek, Důchodci za životní jistoty). Každopádně tato strana měla být rozpuštěna a zakázána a to napořád.

4. ODS: Ztratila sice 26 mandátů, ale v době růstu ANO nejde o neúspěch, otázkou je za jakou cenu. Přeměna strany v národoveckou bojůvku ji sice zachrání před pádem do propasti, ale aby vyrostla někam k 15%, musí trpně čekat, jestli nekrachne Babišův projekt. Vlastně se na ní dá úspěšně demonstrovat pád české pravice. Její politika se skládá nejvíce z nadávání na Babiše a na imigranty, přičemž vyjádření lidí jako Klaus jr., Udženija a nebo Ludková, ukazují směr, kterým se rozhodla strana ke svým voličům vydat. To ale není politika, kde něco dělám pro svou zemi, to je klouzání po náladách většiny.

5. KDU- ČSL: Pro mě po ANO druhý vítěz dne. Je potřeba si uvědomit, že v době kdy pure fašouni uzmuli 30 křesel a zejména ANO sebralo ostatním politickým subjektům skoro 180 křesel, neztratila tato malá strana ani jedno ze svých 61 zastupitelských míst. Porovnejte to se ztrátami ostatních parlamentních stran… Musím říct, že mě se jejich politika, na to v jaké jsou vládě líbí a Bělobrádek je politik, který je pro mě, na to že je z české kotliny, morálně konzistentní a akceptovatelný. Navíc jak se ukázalo i v senátních volbách, lídři strany politice rozumí a vybrali do soubojů a druhou komoru vhodné kandidáty a celkem dost z nich zaujalo voliče. Tak ještě ten Čunek out, pls…

6. STAN: Silná kandidátka, regionální známé tváře, celkový zisk 10%. Relativní úspěch, já osobně jsem jim věřil, že ve středočeském kraji zvítězí. Aby uspěli celostátně musí najít více lídrů i jinde než v jejich myslím třech, čtyřech silných krajích a taky by možná měli pousilovat o spojení se s těmi uskupeními starostů, kteří v regionech kandidovali v jiných koalicích. Tento projekt má ambice časem vystřídat na čele české politické scény rovněž středopravé ANO. Čím dřív, tím lépe- pro všechny.

7. TOP 09: Je to marné. Nezbývá než přečkat příští volby a z předpokládaného rozpadu ANO vytěžit pro sebe pár %. Ale podle mě je strana v trvalém sešupu a kromě morálních statusů, na které ale celá republika kromě Prahy kašle, moc voličům nenabízí. Já bych asi navrhoval rychle upozadit Kalouska a Schwarzernberga, byť jsou pro mě volitelní a dát maximální prostor novým tvářím strany, které musí ale mít, vzhledem k postavení TOP mimořádný tah na bránu (Markéta Pekarová Adamová, Niedermayer, Ženíšek, Michal Kučera, snad Kristýna Zelienková). Za mě soukromě ještě vykopnout Pospíšila, to je takový typ mluvky jako Zdechovský, nebo třeba Tejc, prostě slova, slova, slova,nic víc- což si TOP na jednom z čelních míst v současné době nemůže dovolit, potřebuje opravdové leadery. A rychle.

8. Okamura & Veleba: Hnědé prázdno. Pokud nepřijdou uprchlíci, začnou nahánět Romy a po ruském způsobu neziskovky, ekology, občanské aktivisty ap…Jenže to už jim nevyjde. Romové jsou téma ve 4-5 okresech ČR a občanská aktivní společnost, byť většině voličů neimponuje, tak jí ani nevadí, z nich nepřátele národa, před kterými ho SPD&SPO ochrání, neudělají. Buďme však ještě rádi za neonacistickou roztříštěnost, pokud by se hnědo spojilo, atakovalo by možná i 10%…Doufám, že pro drtivou sestavovatelů krajských zastupitelstev nebudou přijatelní.

9. Starostové pro LB kraj: Drtivé vítězství v domácím regionu, Babiš na podobné nedosáhl ani v jednom z jeho 9 vítězných krajů. Vhodná nevěsta pro STAN k parlamentním volbám. Politiku jednoznačně umí a hlavně ji umí i prodat voličům, to je evidentní.

10. Piráti: Sice zisk pěti nových mandátů, ale vzhledem k tomu jak kvalitní odvádí práci v některých regionech, včetně Prahy, tak podle mě o úspěch nejde. Neumí se prodat. Za zmínku stojí okres Mariánské Lázně. V minulých volbách tam ovládli radnici a nyní, když měli svou práci u voličů obhájit, tak opět drtivě zvítězili, což je podle mě dokladem již výše zmíněného. Tohle je třeba tlačit republice, to ji totiž zajímá mnohem víc, než například fotky z demonstrací s účastí členů Pirátské strany.

11. Zelení: Jakkoli si mnoho slibovali od nového předsedy ukázalo se nejen že to nestačí, ale naopak, že to může být pro ostatní nezelené voliče kontraproduktivní. Podle mě si sice utužili své stabilní voličské jádro, ale naopak velmi pokrátili potenciální skupiny zelenou politikou oslovitelných voličů. Myslím, že ačkoli má strana hodně aktivní a schopné jádro, bude muset projít změnou ze skupiny aktivistů v seriozní politickou stranu, zatím ji ostatní voliči, mimo právě to zelené dvou, tříprocentní jádro, tak vnímají. Před každými volbami si slibují, že touto neměnnou doktrínou už konečně prorazí nahoru a výsledek je prakticky vždy totožný. Vyměnit předsedu (navíc dosadit velmi vyhraněného politika), nestačí. Výsledek dnes stejný +/- jako vždy, budiž explicitním důkazem.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: