Emmanuel Macron: Vítězství inteligence a kompetence

Emmanuel Macron se ve svých 39 letech stal nejmladším prezidentem Francie. Už to je samo o sobě symbolické.

Když Emmanuel Macron v neděli v noci za zvuku Beethovenovy Ódy na radost předstoupil před své příznivce, zosobnilo jeho vítězství nad etablovanými stranami budoucnost nové, mladé Evropy. A zároveň bylo další ranou odcházejícímu světu: podle oficiálních konečných výsledků získal Macron 66,1 % hlasů, Le Penová pouhých 33,9 %. Populistické kandidátce nepomohla ani otevřená ruská podpora, Macronovi neuškodily ani s největší pravděpodobností Kremlem řízené kybernetické útoky těsně před volbami – přesně ve lhůtě, kdy už se kandidáti nesmí vyjadřovat. Po porážkách populistů Hofera v Rakousku, Wilderse v Nizozemí a padajících preferencí německé AfD představuje další, tentokrát přesvědčivé vítězství inteligence a kompetence.

Před skleněnou pyramidou na převážně mladými lidmi zaplněném vnitřním prostranství Musée du Louvre se nový francouzský prezident odvolal na francouzské dějiny: „Musíme bránit často ohroženého ducha osvícenství. Francie potřebuje reformy!“ Během svého prvního projevu však také oslovil příznivce své politické konkurentky Le Penové, když prohlásil: „Udělám vše pro to, abyste za 5 let neměli důvod volit extremisty.“

První projev nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prostranství před muzeem v Louvru.

Jasná vize budoucnosti

Macron není naivní politický snílek, jeho program přesně cílí na hlavní francouzské a evropské problémy. Vystudoval prestižní školy, pracoval v Rotschildově bance, na pozici ředitele na ministerstvu financí, byl ministrem hospodářství ve vládě Manuela Vallse a byl 2 roky členem francouzských socialistů. Uvědomuje si nepružnost a svázanost francouzského hospodářství, způsobené archaickými pravidly. Proti přebujelosti francouzské byrokracie chce bojovat liberalizací pracovního trhu, zrušením 35 hodinového pracovního týdne a propuštěním 120.000 státních zaměstnanců. Dále chce zmodernizovat hospodářství a stát, což má podpořit i snížení firemních daní. Mnoho z těchto oblastí zatím ve Francii platilo za tabu a nebude je tudíž lehké prosadit – odpor a protesty jsou předprogramovány. V sociální oblasti pak chce zlepšit situaci nezaměstnaných, která je ve Francii – oproti např. České republice či Německu – palčivým problémem. Odborníci hodnotí Macronovy plány za velmi vyvážené.

Spolu s Německem se chce nový francouzský prezident zasadit za silnou a moderní Evropu. Ostře se staví proti deformaci demokracie, ke které v současné době dochází v některých postkomunistických zemích, především v Maďarsku a Polsku. Je pro společný evropský rozpočet, společného ministra financí a zavedení eurobondů. Zde může narazit na odpor zpátečnických sil ve východní Evropě, i na odlišné představy Německa v oblasti uspořádání EU. Tvrdí také, že současná hospodářská síla Německa je „neúnosná“.

Ještě není vše vyhráno

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová v neděli večer v talk show Anne Willové prohlásila, že Emmanuel Macron je „dobrým příkladem, že se s proevropskou politikou zase dají vyhrát volby.“ Dalším důležitým milníkem nyní budou červnové volby do francouzského parlamentu. V povolebním diskuzním speciálu francouzské TV5 Monde se již představitelé levice i pravice předháněli s nabídkami podpory nově zvoleného prezidenta, pro něj však bude především důležitý úspěch jeho nového hnutí En Marche! To vzniklo teprve před rokem, prostřednictvím internetu ale rychle získalo přes 250 tisíc členů. Přesvědčí ale i potřebný počet dosavadních voličů tradičních stran, navyklých na jistotu a stabilitu dlouholetých a zavedených struktur? Tyto obavy však částečně rozptýlil dlouholetý korespondent německé veřejnoprávní televizní stanice ARD ve Francii Ulrich Wickert připomenutím památné Mitterandovy věty: „Věříte snad, že jsou Francouzi tak hloupí, aby mě zvolili prezidentem a pak mi nedali parlamentní většinu?“

Doufejme, že to bude platit i tentokrát. Dva kroky vpřed a jeden zpátky je totiž v 21. století dost neefektivní cesta, jak dostát výzvám budoucnosti. A jak ve své včerejší řeči prohlásil Emmanuel Macron: „Evropa a svět od nás očekává nové naděje a nový humanizmus. Nové úkoly začínají zítra!“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: