Jak Rusko financuje protizápadní hnutí ve východní Evropě

Síť ruských dárců už léta financuje protizápadní protesty ve východní Evropě. Rešerše redakce pořadu Frontal 21 dokazují, že prostřednictvím běloruského obchodníka tekly desítky tisíc eur nacionalistickým stranám a hnutím orientovaným proti NATO v Polsku, na Slovensku, v České republice a Maďarsku. Černá Hora se dokonce měla stát dějištěm státního převratu. Zprávu přinesla německá veřejnoprávní televize ZDF a připravili ji redaktoři Joachim Bartz, Arndt Ginzel a Christian Rohde.

Důkazy o peněžních tocích jsou k nalezení v 6 GB velké složce, kterou redakce vyhodnocovala. Běloruský podnikatel Alexandr Usovskij v rozhovoru pro Frontal 21 nyní tyto platby poprvé potvrzuje: „Politická orientace pro mě není důležitá. V Polsku spolupracuji s pravičáky, na Slovensku s levičáky, v Česku s levičáky a v Maďarsku zase s pravičáky.“

Příjemci peněz jsou nacionalistické strany

Z dokumentů vyplývá, že například v říjnu 2014 vyplatil Usovskij 3.000 euro „Maďarské gardě“ za její proti NATO zaměřené demonstrace. Maďarská neonacistická strana Jobbik obdržela 10.000 euro. I v Polsku stojí na obchodníkově výplatní listině nacionalistické strany. Kromě toho obdrželi proruští aktivisté v České republice a na Slovensku několik tisíc euro. Různí zástupci těchto hnutí redakci Frontal 21 příjem peněz potvrdili. Sám Usovskij své finanční transakce dokumentuje ve 40 stránkové prezentaci, kterou zaslal dalším dárcům v Rusku.

Hlavním dárcem je zřejmě ruský podnikatel s osobními kontakty na Vladimíra Putina, miliardář Konstantin Malofejev. Podle přeložených e-mailů zaplatil Usovskému 100.000 euro. Na Malofejeva uvalila Evropská unie r. 2014 sankce a zakázala mu vstup do EU. V rozhovoru pro Frontal 21 Usovskij ruského oligarchu chválí: „Moc děkuji panu Malofejevovi, který nám tyto peníze dal a tím udělal dobrou věc.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: