Rusku vyhovuje jakékoliv téma, které může rozdmýchat.

Editorial magazínu POLITIQ

Technet.cz: Amerika ukázala propagaci placenou Ruskem při amerických volbách. Ne, nejsou to informace z RT, Sputniku ani z Parlamentních listů: jsou to informace dodané přímo Facebookem a Twitterem americkým úřadům.

A opět potvrzují, co říkají bezpečnostní experti už dlouho: jakmile se na Západě objeví JAKÉKOLIV téma, které by potenciálně mohlo rozdělovat společnost, bude někdo blízko Rus. Pro ty, kteří mají problémy s pochopením psaného textu dodávám: to neznamená, že ruské tajné služby toto téma vyrobily (byť ani to není vyloučeno, viz případ Lisa v Německu), ale že ho nekalými praktikami využívají ke svým špinavým cílům.

Takových příkladů bychom i u nás našli bezpočet: viz antiamerická kampaň kolem radaru v Brdech, (minimálně) poslední prezidentské volby, podpora extremistů nalevo i napravo…

Ano, i španělský El País přinesl informace, že by rusko mohlo mít své karty ve hře v rozdmýchávání vášní kolem katalánského referenda. Když se podíváme, jak byly pokusy separatistů amatérsky provedné a na následné dětinské reakce (už bývalého) katalánského premiéra (zbrklý útěk ze země, ukrývání se, vyhýbání se zodpovědnosti za své činy), vůbec by mě to nepřekvapilo. Opět pro ty, co si interpretují psaný text na základě
svých vlastních předsudků (v psychologii se to nazývá ‘confirmation bias’, ‘konfirmační zkreslení’): tím neříkám a ani z textu nijak nevyplývá, že nebyly chyby a přehmaty na obou stranách.

Shrnutí: v hybridní válce nejsou fronty na první pohled znatelné tak, jako ve válce konvenční. Je třeba se naučit číst jednotlivé situace a při tom neztratit ze zřetele kontext. Při tom je třeba vycházet z už známých a prokázaných případů: podpora extremistických stran v západní i východní Evropě (např. Le Penová, AfD, slovenští a čeští nacionalisté…), podpora i nepolitických antisystémových hnutí, různé volby a referenda, manipulace kolem uprchlíků, až po otevřené pokusy o převrat (Černá Hora). Tím se nám vyjevý schéma: pro Rusko je zajímavé naprosto vše, co má potenciál rozdmýchávat nedůvěru částí společnosti proti čemukoliv stávajícímu, tzn. např. i různá hnutí esoteriků, antivakcinační kampaně atd., atd., atd.

Antikonfirmační dovětek: neříkám “za vším stojí Rus” ani “za všechno může Rus”, ale “pokud je to dostatečně významné, tak ho tam hledej, s velkou pravděpodobností bude (pomocí svých nastrčených prostředníků nebo agentur a tzv. ‘užitečných idiotů’ – terminus technicus) někde poblíž”.

Vymezení definice: označením “Rus” (popř. “Rusko”) ve výše uvedeném textu mám na mysli temné síly řízené Kremlem, Putinem a jeho nejbližším okolím. V žádném případě nechovám negativní pocity vůči ruskému národu. Čtu Bulgakova, Pasternaka, Solženicina a rád si poslechnu Šostakoviče, Musorgského i Čajkovského, zejména jeho Klavírní koncert č. 1 (nejraději v interpretaci Argerich/Dutoit z r. 2014).

Krásný den vám přeje
HonzaZanechte nám svou korekturu nebo komentář: