Ruský bot šířil snímky údajné „ignorantské“ muslimky po útocích v Londýně

POLITIQ: Právě se stalo

Během vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v USA vyšlo najevo, šířil fotografii muslimky, která údajně nezúčastněně prochází kolem obětí londýnského masakru a ignoruje utrpení spáchané islamistickými atentátníky, ruský bot.

Účet s názvem @SouthLoneStar šířil fotografii mladé muslimské ženy, doprovázenou textem „Muslim woman pays no mind to the terror attack, casually walks by a dying man while checking phone #PrayForLondon #Westminster #BanIslam“, tedy „Muslimskou ženu nezajímá teroristický útok, v klidu prochází kolem umírajícího muže, zahleděná do svého mobilu“.

Twitter potrvrdil, že se jedná o ruský účet a mezitím ho již odstranil.

Během londýnského útoku zahynulo 5 osob a fotografie muslimské ženy se začala šířit po sociálních sítích. Pravicoví extremisté jí vyčítali, že se více starala o svůj telefon, než o oběti masakru. Fotograf i oběť však tvrdí, že fotografie je zcela vytržená z kontextu. Fotograf Jamie Lorriman australské televizní stanici ABC sdělil, že žena byla z okolní situace vyděšena a že to jeho snímky dokazují. „Na dalším snímku vypadá opravdu vystrašeně. Upřímně řečeno si myslím, že vypadá vyděšeně na obou fotografiích“, řekl. „Je hrozné, že byly fotografie takto zneužity.“

Účet @SouthLoneStar, který měl 16.826 sledujících, ve svém popisu hlásá: „Hrdý TEXASAN a AMERICKÝ patriot.“ V červnu 2016 také šířil zprávy k britskému referendu o setrvání v Evropské unii: „Doufám, že Velká Británie po brexitu vyčistí zemi od muslimské invaze!“ a „Velká Británie hlasovala o opuštění budoucího evropského kalifátu!“

Tweety, které byly prezentovány časopisu Wired, jsou součástí souborů, shromážděných americkým bezpečnostním startupem New Knowledge, zabývající se výzkumem extremizmu na internetu. Startup shromáždil 7.500 zpráv ze 40 účtů, využívaných ruskou propagandou k šíření dezinformací a lží.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: