Emmanuel Macron oznámil nový zákon pro boj proti tzv. „fake news“

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil přípravu zákona zaměřeného proti platformám, cíleně šířícím falešné zprávy, tzv. „fake news“. Oznámil to během tradičního novoročního setkání s novináři.

Macronovi vadí, že se „prostřednictvím tisíců účtů v sociálních sítích a ve všech možných jazycích šíří propaganda a s ní vylhané pohádky, které hází špínu na politiky, známé osobnosti nebo novináře“. Prezident už v květnu minulého roku za přítomnosti Vladimíra Putina kritizoval ruská státní média Sputnik a Russia Today. Jím navržený zákon má do mediálního světa vnést více transparentnosti.

Jednat musí nejen vláda, ale i novináři

V budoucnu musí být jasné, kdo je sponzorem mediálního obsahu a kdo se za médii skrývá. V případě tzv. „fake news“ má být možno zapojit soudy ve zjednodušeném řízení. Ty by pak mohly šíření odpovídajícího obsahu zastavit a přístupy k těmto webovým stránkám zablokovat.

Odpovědnost však neleží pouze na vládě, ale i na profesních organizacích. Proti dezinformacím mohou bojovat třeba tím, že nastaví etická pravidla pro výkon novinářského povolání. Macron jmenovitě pochválil standardy vypracované Reportéry bez hranic (Reporters sans frontières).

Francie chce bojovat i za práva novinářů

Macron si také postěžoval na „neliberální pokušení“, kterému některé země podlehly – i v Evropě. Proto nyní musí jednat Evropská unie, mimo jiné i z toho důvodu, že jsou některé platformy šířící „fake news“ podporovány autoritářskými režimy.

Francouzský prezident si ale dělá starosti i o ekonomické modely médií. Příliš velkou část ekonomické přidané hodnoty spolkne šíření obsahu. Koncern Google sice výslovně nejmenoval, ale z kontextu bylo jasné, kam míří.

Aby opatření byla účinná, je třeba stejným směrem postupovat i na evropské úrovni, např. jednotnou daňovou politikou. Proto se Francie zasazuje za práva autorů obsahu. Pluralitní mediální krajinu lze udržet jen tam, kde budou tvůrci obsahu náležitě odměněni.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: