Přehled hlavních zpráv: Trump nabádá Erdogana ke zdrženlivosti v Sýrii, …

+++ Americký prezident Donald Trump vyzval v telefonickém rozhovoru svého tureckého kolegu Erdogana ke zdrženlivosti v postupu proti Kurdům v Sýrii. Kurdská YPG je americkým spojencem v boji proti IS. Turecko před několika dny začalo na syrském území ofenzívu, namířenou proti kurdským bojovníkům.

+++ Donald Trump prohlásil, že je ochotný v aféře ruského ovlivňování prezidentských voleb v USA vypovídat pod přísahou. Jestli k výpovědi před zvláštním radou pro vyšetřování Robertem Muellerem opravdu dojde, ovšem vůbec není jisté. Trump totiž velmi často mění své názory.

+++ Kancléřka Angela Merklová přednesla na zasedání Světového ekonomická fóra v Davosu zásadní projev. Vyzvala v něm k odpovědi na americkou daňovou reformu a pro Německo oznámila Ekonomiku 4.0. Zdůraznila, že 100 let po vypuknutí 1. světové války nejsou protekcionismus a nacionalismus správnou odpovědí na současné výzvy.

+++ Bývalý 54letý lékař amerického gymnastického týmu Larry Nassar byl kvůli sexuálnímu zneužívání gymnastek odsouzen k 40 až 175 letům vězení. Před soudem vypovídalo 156 dívek a žen, mezi nimi i několik olympijských vítězek. Soudkyně Rosemarie Aquilina na závěr soudního líčení prohlásila: „K vám bych neposlal ani své psy. Zasloužíte si, abyste již nikdy neopustil vězení. Právě jsem podepsala váš rozsudek smrti.“

+++ Německá SPD se dnes sejde, aby se radila o strategii koaličních vyjednávání s CDU/CSU. SPD požaduje další změny, týkající se zejména trhu práce a uprchlické politiky. Koalaiční vyjednávání by mohla začít zítra.

 Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: