Davos: přesvědčivý evropský projev kancléřky Merkelové

Die Welt pozitivně hodnotí projev kancléřky Merkelové, který pronesla na zasedání Světového ekonomická fóra ve švýcarském Davosu. 

Dnes se vrátíme k projevu kancléřky Merkelové, který pronesla na zasedání Světového ekonomická fóra ve švýcarském Davosu. Die Welt vyzdvihuje pozitivní aspekty její řeči.

Angela Merkelová promluvila v Davosu po dvou letech absence. A postarala se o překvapivý comeback. Po měsících, kdy na mezinárodním pódiu chyběla, se prezentovala v optimistické a rozhodné náladě.

Před 100 lety skončila 1. světová válka, první katastrofa 20. století. Dnes stojí Evropa opět před podobnými výzvami, připomněla Angela Merkelová.

Protekcionismus a nacionalismus nejsou správnou reakcí na stávající problémy. Současné problémy mohou země vyřešit jen společně. Pokud státům připadá, že s nimi není zacházeno spravedlivě, je to potřeba řešit dialogem.

Německo potřebuje sociální tržní hospodářství 4.0

Německo je třeba obnovit sociálním tržním hospodářstvím 4.0, Evropa se nemá vyvíjet pouze digitálně, ale má převzít i zahraničněpolitické otěže. Kancléřka dala jednoznačně najevo, že se Německo cítí zavázáno myšlence multilaterálního světa a chce být přínosné při řešení globálních problémů. Nelítostně se vypořádala i s dlouhotrvajícím sestavováním vlády v Německu.

Merkelové bojovné prohlášení bylo hozenou rukavicí Donaldu Trumpovi, byť ho jmenovitě nezmínila. A v jistém slova smyslu i Emmanuelu Macronovi, který mezitím mistrně využil německého bezvládí k vlastní profilaci. Nyní opět získává kongeniálního partnera, který zároveň představuje protiváhu – to je rozhodující zpráva z Davosu, píše Die Welt.

Chvála Macrona

S francouzským prezidentem „se Evropa dostala do pohybu“, konstatovala Merkelová, čímž vyslala pozitivní signály do Paříže. Vzápětí ovšem potvrdila svou vůdčí roli, když stanovila z jejího pohledu nejdůležitější témata.

Merkelová požaduje společnou evropskou odpověď protekcionismu a americké daňové reformě, společnou obrannou a uprchlickou politiku a vybudování společného trhu, především z pohledu digitalizace. „V mnoha oblastech jsme dobří, ale na poli digitalizace nám hrozí, že budeme příliš pomalí“, vysvětlila.

Dokončení bankovní unie, společná reforma firemních daní, společná evropská obranná spolupráce – témata prezentovala kancléřka v rychlém sledu. Pokud Evropa nevyšle své vlastní a jasné signály těžkým váhám, jako je Čína a Indie, bude brzy ztracena.

Merkelová se vyhnula poučování elit

Vystoupení Merkelové přesvědčilo i přítomné vědce. „Jsem velmi pozitivně naladěn“, řekl deníku Die Welt Dennis Snower, prezident Institutu hospodářství v německém Kielu. „Merkelová pochopila, že se Německo musí stát laboratoří, ve které bude mnohé ozkoušeno. A také pochopila, že je třeba zapojit podnikatelský sektor a společnost.“

Kancléřka se Světového ekonomického fóra zúčastnila již podesáté. Její letošní vystoupení zřejmě zanechá pozitivní vzpomínky. Důvodem není jen její silná rétorická prezentace, ale i fakt, že se vyhnula poučování přítomných elit.

Namísto toho šla do křížku sama se sebou a se svými politickými partnery, například v otázkách uprchlické krize. Italský předseda vlády Paolo Gentiloni a jeho řecký kolega Alexis Tsipras v Davosu také jednoznačně zdůraznili, že příliv migrantů je „nezměněně naléhavý problém“, který v žádném případě nemohou zvládnout sami.

V uprchlické otázce je ještě mnoho práce

Zásadní podporu dostali od kancléřky: „Před našimi dveřmi se odehrává většina globálních konfliktů“, řekla Merkelová.

Zatím však ještě nepanuje jednota v tom, „jak postupovat s uprchlíky, kteří se již v Evropě nacházejí.“ Jasné oproti tomu je, že je třeba podporovat Afriku a země jako Libye.

Jakkoliv byla vstřícná vůči evropským partnerům, o to byla tvrdším k Britům. V otázce velkorysosti „nelze dělat žádné kompromisy“. Je jen na Británii, jak si představuje partnerství, uzavírá deník Die Welt.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: