Německá koaliční vyjednávání: možné obsazení německých ministerstev

POLITIQ: Právě se stalo

Ráno skončila německá koaliční vyjednávání, při kterých byla mezi CDU, CSU a SPD rozdělena i zodpovědnost za jednotlivá ministerstva. Byť se zatím nejedná o definitivní stav, přinášíme vám alespoň stručný přehled, sestavený na základě aktuálně dostupných informací.

Ministerstvo vnitra (rozšířené o agendy „vlast“ a „stavebnictví“): CSU, ministrem by se měl stát dosavadní předseda bavorské vlády Horst Seehofer.

Ministerstvo zahraničních věcí: SPD, ministrem by se podle magazínu Bild měl stát dosavadní předseda SPD Martin Schulz, jeho místo by v SPD měla zaujmout Andrea Nahlesová.

Ministerstvo financí: SPD, podle agentury DPA by se měl ministrem stát dosavadní starosta Hamburku Olaf Scholz.

Ministerstvo hospodářství: CDU, ministrem by se měl stát dosavadní šéf úřadu kancléřky Peter Altmaier.

Ministerstvo práce a sociálních věcí: SPD, jako o možné ministryni se mluví o bývalé generální tajemnici SPD Katarině Barleyové.

Ministerstvo zemědělství: zřejmě CDU, dosavadní ministr Christian Schmidt příliš úspěšný nebyl, je tedy ještě otázkou, kdo povede resort dál.

Ministerstvo dopravy a digitalizace: CSU, dobré šance má dosavadní státní tajemnice ministerstva Dorothee Bärová. Některá média však hovoří o generálním tajemníkovi CSU Andreasu Scheuerovi.

Ministerstvo spravedlnosti: SPD, buď bude pokračovat Heiko Mass, nebo ministerstvo převezme Eva Höglová, sociální demokraté totiž chtějí zvýšit počet žen ve vládě.

Ministerstvo zdravodnictví: zřejmě CDU, nejlepší šance má Hermann Gröhe a Annette Widmann-Mauzová.

Ministerstvo životního prostředí: SPD, pokračovat by mohla dosavadní ministryně Barbara Hendricksová.

Ministerstvo pro rozvoj: CSU, současný ministr Gerd Müller se natají tím, že by rád pokračoval. Některé média však uvádí, že by post mohl připadnout Dorothee Bärové.

Ministerstvo obrany: CDU, povede ho dosavadní ministryně Ursula von der Leyenová.

Ministerstvo vzdělávání: zřejmě CDU, pak by nejspíš zůstala ministryní Johanna Wanka.

Ministerstvo pro rodinu: SPD, možná ho převezme prozatím pověřená ministryně Katarina Barleyová, o ní se však mluví i v souvislosti s ministerstvem práce.

Úřad spolkové kancléřky: zřejmě CDU, jelikož se jeho dosavadní šéf Peter Altmaier zřejmě stane ministrem hospodářství, není dosud jasné, kdo tuto pozici obsadí.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: