Přehled hlavních zpráv: německá SPD na historickém minimu, …

+++ Německá SPD dosáhla svého historického minima. V průzkumu ARD DeutschlandTrend získala pouhých 16 %. To, že se Martin Schulz vzdal všech svých funkcí, hodnotí 8 z 10 Němců kladně. Výsledky všech stran: CDU/CSU 33 % (0), SPD 16 % (-2), AfD 15 % (+1), Zelení 13 % (+2), Levice 11 % (0), FDP 9 % (-1), ostatní 3 % (0).

+++ Při střelbě ve škole ve floridském Parklandu přišlo o život 17 osob a několik dalších bylo zraněno, některé těžce. 19letý pachatel a bývalý žák školy se hlásil k rasistické milici „Republic of Florida“ (ROF). Ta se otevřeně propaguje násilí, rasovou čistotu a usiluje o odtržení Floridy od USA. Mladík byl zadržen policií. Byl známý svou agresivitou, léčil se i na psychiatrii. Barack Obama prosadil regulaci, která omezovala držení zbraní psychicky labilních osob, Donald Trump ji ale zrušil.

+++ Turecký premiér Binali Yildirim je na oficiální návštěvě Německa, kde se setkal s německou kancléřkou Angelou Merklovou. Ta na společné tiskové konferenci prohlásila, že se německá vláda snaží o propuštění německého novináře Denize Yücela, od jehož zadržení právě uplynul 1 rok. Dalšími spornými body je i turecká ofenzíva v Sýrii a stav lidských práv a svobody médií v Turecku.

+++ Den po sesazení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy (psali jsme zde) složil přísahu jeho nástupce Cyril Ramaphosa.

+++ Izraelská policie doporučila obžalovat premiéra Benjamina Netanyahua z korupce. Po více než ročním vyšetřování má podle vlastních slov dostatek důkazů. Netanyahu všechna obvinění odmítá.

+++ Moskva potvrdila smrt ruských občanů ve východní Syrii. Zatím nasazení ruských žoldáků, tzv. kontraktorů, v zemi popírala (psali jsme zde).

+++ NATO chce rozšířit svou výcvikovou misi v Iráku.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: