Přehled hlavních zpráv: newyorská policie zabránila útoku, …

+++ Policie v New Yorku zatkla ve čtvrtek večer dva muže, kteří připravovali bombový útok. V bytě obou dvojčat bylo nalezeno 13 kilogramů chemikálií určených na výrobu výbušnin, na notebooku pak plány na sestrojení bomby. Jeden z bratrů, bývalý učitel, dokonce využíval žáky k nákupu chemikálií. Policie na jejich stopu přišla po výhrůžce bombovým útokem jedné škole v Harlemu.

+++ Americký útočník z Parklandu (stručně o útoku zde) se po činu přimíchal do davu prchajících poté, co odhodil svou vestu a poloautomatickou pušku AR-15. Jak chladnokrevně jednal, dokazuje, že si potom koupil nápoj v řetězci Subway a pak navštívil pobočku McDonalds. Po 40 minutách ho zatkla policie na chodníku.

+++ Wolfgang Ischinger, předseda právě probíhající Mnichovské bezpečnostní konference, v rozhovoru pro německou zpravodajskou televizní stanici n-tv vyjádřil přesvědčení, že „to nejhorší období Trumpovy administrativy snad už máme za sebou“. Na otázku, nakolik vadí čtyřměsíční nepřítomnost Německa na mezinárodní scéně, způsobená povolebním vyjednáváním odpověděl, že „naši partneři vědí, že jsme stabilní zemí a vidíme, že také žádný rozruch nenastal. Německo se stále hlásí k transatlantickým vztahům a k Evropě“.

+++ Hotovost je v Německu pomalu na ústupu. Minulý rok překonaly platby kartou poprvé platby hotovostí, ty činily 48 % celkového objemu. Němci jsou ale poměrně konzervativní, při platbách do 50 euro stále nejraději používají hotovost, tyto platby představují 3/4 všech transakcí. 88 % dotázaných Němců se také vyslovilo proti zrušení hotovosti. Není divu, v průměru s sebou nosí Němec v peněžence celých 107 euro.

+++ McDonalds se připojil k organizaci na ochranu zvířat „Soko Tierschutz“ v žalobě proti dodavateli masa. Aktivisté tajně natočili, za jakých podmínek probíhá zabíjení zvířat. Předložení tohoto materiálu úřadům vedlo k okamžitému zavření jatek.

+++ Kvůli MS ve fotbale, které začne 14. června, chce německá vláda uvolnit podmínky nočního klidu. Podobné opatření platilo už při MS 2006, 2010, a 2014 a také při ME 2008 a 2016. Ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricksová  (SPD) to odůvodňuje „značným celospolečenským zájmem“.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: