Bude von der Leyenová následovnicí Jense Stoltenberga?

POLITIQ: Právě se stalo

Podle dobře informovaných kruhů uvnitř NATO se může následovnicí generálního tajemníka Jense Stoltenberga stát současná německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Ministryně se v kruzích NATO těší vynikající pověsti. Má cit pro strategii, vysokou odbornost, všichni jí naslouchají a zasazuje se i o malé země obranného společenství.

„Pod von der Leyenovou zesílilo Německo své angažmá v NATO. Za to vděčíme i ministryni obrany. Byla by dobrou volbou“, sdělil deníku Die Welt špičkový diplomat významné členské země.

Proti její volbě by mohlo být Turecko. Jeho námitky se však nepovažují za nepřekonatelné. Strany CDU, CSU a FDP by s její volbou souhlasily. Otázkou zůstává, zda by ji na ministerském postu chtěla postrádat i kancléřka Angela Merklová.

Volební období šéfa NATO vyprší v r. 2020. Bývalý norský předseda vlády Jens Stoltenberg vede společenství od r. 2014. V případě svého zvolení by byla Ursula von der Leyenová první ženou v nejvyšší funkci NATO.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: