Přehled hlavních zpráv: Rick Gates se doznal ke spiknutí a křivé výpovědi

+++ Bývalý volební poradce Donalda Trumpa Rick Gates učinil doznání k obviněním ze spiknutí a křivé výpovědi. Tato obvinění souvisí s vyšetřováním ruského vlivu na americké prezidentské volby. Gates je obviněn i z podvodu a neregistrovaných lobbistických aktivit. Gates tak bude zřejmě dalším významným bývalým Trumpovým spolupracovníkem, který se rozhodl pro spolupráci se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem. I proti bývalému volebnímu manažerovi Paulu Manafortovi jsou vznesena nová obvinění. Jde o platby evropským politikům. Peníze byly zřejmě určeny bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovičovi a jeho proruské straně.

+++ Ještě před skončením olympijských her vyhlásily USA nové sankce proti Severní Koreji. Sankce jsou mimo jiné namířeny proti firmám z Číny, Singapuru, Tchaj-wanu, Hongkongu, Tanzanii a Panamě. Potrefené firmy pomocí lodí, loděnic a obchodních aktivit obcházely dosavadní protikorejské sankce. Donald Trump nazval nové sankce „největším kdy vyhlášeným souborem opatření proti Severní Koreji“.

+++ Při 4 atentátech bylo dnes ráno zabito přes 30 osob. V západní provincii Farah napadla velká skupina tálibánských bojovníků malou vojenskou základnu a po hodinových bojích zabila nejméně 25 vojáků. Základna je opět pod kontrolou vládních sil, Tálibáncům se však podařilo ukořistit mnoho zbraní. I v Kábulu došlo opět k dvěma atentátům. Jeden sebevražedný atentátník se vyhodil do povětří poblíž sídla afghánských tajných služeb NDS a zabil jednu osobu. Při útoku poblíž diplomatické čtvrti bylo usmrceno 6 osob. A při dvou explozích automobilů v provincii Helmland zemřeli nejméně 3 lidé.

+++ Americké velvyslanectví v Jeruzalémě bude nejspíš otevřeno daleko dříve, než se předpokládalo. To potvrdilo americké ministerstvo zahraničí. Velvyslanectví by mělo být otevřeno již v polovině května při příležitosti 70. výročí založení Izraele. Větší část zaměstnanců má ale zatím zůstat v Tel Avivu, i velvyslanec se zatím bude mezi oběma místy přesouvat. Velvyslanectví bude zatím sídlit v několika kancelářích v jednom stávajícím americkém zařízení. Z bezpečnostních důvodů budou USA pozemek pro definitivní velvyslanectví v Jeruzalémě teprve hledat.

+++ Při krvavých střetech během utkání Evropské ligy mezi týmy Athletic Bilbao a Spartak Moskva byl ve čtvrtek večer usmrcen jeden policista. Baskické město navštívilo zhruba 2.000 ruských fanoušků, 200 z nich vyvolalo už před vlastním zápasem bitky v ulicích. 50letý policista utrpěl srdeční infarkt a zemřel v nemocnici.

+++ V Turecku byl propuštěn další Němec, držený z politických důvodů ve vazbě. Mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí sdělil, že propuštěný nesmí vycestovat z Turecka. V zemi jsou z politických důvodů vězněni ještě 4 další Němci.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: