Die Welt k vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové

Ján Kuciak se nenechal zastrašit, o víkendu byl slovenský novinář se svou přítelkyní zavražděn. Jejich smrt je budíčkem na obranu právního státu. Autorem úvahy pro deník Die Welt je Matthias Döpfner, předseda představenstva vydavatelství Axel Springer.

Celý rok jsme se strachovali o našeho kolegu Denize Yücela. Seděl ve vězení, protože psal věci, které se nelíbily turecké vládě. Byl symbolem toho, jaká rizika podstupují bojovníci za pravdu. Například, že musí nevinně sedět ve vězení.

Případ dopadl dobře. Deniz Yücel je volný.

Ján Kuciak je mrtvý. 27letý slovenský novinář byl minulý víkend zavražděn. Spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. Oba se právě nastěhovali do nového domova a měli se brzy vzít. Vedle těl zavražděných položili pachatelé nábojnice smrtících kulek. Mělo to být varování. Varování dalším novinářům, kteří píší, co by se určitým lidem nemuselo líbit. Spekulace, kdo by tito lidé v pozadí mohli být, jsou divoké. Sahají od Kalábrijské mafie po kruhy slovenské vlády až do Ruska. Pravděpodobné ale je, že to byli nepřátelé svobody, lidé, kteří mají takový strach před nepohodlnými pravdami, že jsou kvůli tomu ochotni bestiálně vraždit.

Ján Kuciak není ojedinělý případ. V r. 2017 bylo po celém světě zavražděno 74 novinářů – protože byli novináři. V r. 2018 byli podle Reportérů bez hranic zabiti 4 novináři a 2 blogeři (přičemž mi toto dělení, obzvlášť v tomto případě, nedává smysl). Kromě toho nyní sedí 307 novinářů (a blogerů) kvůli svému povolání ve vězení.

Vyznání svobody tisku jsou oblíbená a často laciná. Především pokud se jedná o nedělní proslovy zpoza bezpečí řečnického pultíku, vyjadřující solidaritu kolegům, riskujícím život za nezávislé a kritické zpravodajství. V těchto dnech se ale tato vyznání stávají konkrétnější a stále důležitější. Globální megatrend je totiž stále nepřehlédnutelnější: demokracie středu slábnou. Autokracie a jejich reprezentanti (eufemisticky nazývaní populisté) sílí. A nejsilnější jsou diktatury, systémy především v asijském a arabském světě, hospodářsky a společensky podkopávající a přebírající jednu zemi za druhou. Zároveň vynášejí rozsudky smrti nad lidmi s nepohodlnými názory nebo životním stylem. V takovém prostředí je novinářská práce nejen stále důležitější, ale také stále nebezpečnější.

Ján Kuciak symbolizoval novou generaci novinářů. Byl reportérem digitální zpravodajské platformy „Aktuality“, kterou provozuje Axel Springer spolu se švýcarským vydavatelstvím Ringier. Na tyto digitální noviny jsme byli vždy hrdí, protože dokazovaly, že online žurnalistika nemusí být nutně povrchní nebo irelevantní, ale může být naopak hluboká, kritická a hodně účinná. Měsíce psal Ján Kuciak na „Aktualitách“ pravidelně např. o případech daňových podvodů a rešeršoval při tom také machinace v širším okolí slovenské vládní strany Smer.

V hledáčku při tom měl především prominentní podnikatele, kteří podle jeho rešerší udržovali obchodní styky jak s vládnoucími sociálními demokraty, tak i s kruhy organizovaného zločinu. Postoje reportéra a jeho redakce přitom byly vždy nezlomné. Pokusům o zastrašení se nepodvolovali – i když věděli, že policie nepodniká nic, aby dobře zdůvodněná ohrožení vyšetřila.

Nyní musel Ján Kuciak za své postoje zaplatit životem.

K jednomu z mála utěšujících aspektů této tragédie patří, že právě digitalizace nakonec pomůže k odhalení plánů vrahů. Ján Kuciak ukládal (mezi)výsledky svého pátrání digitálně a decentralizovaně tak, aby k nim v případě jeho smrti mohly přistoupit osoby, kterým důvěřoval. A právě to se teď děje. Takto vzniklé texty nebudou zveřejněny jen na Slovensku, ale v mnoha evropských publikacích (i v Die Welt) a dostanou se tak k mnohamilionovému publiku.

Nastane tedy přesně pravý opak toho, co vrazi (zřejmě) chtěli: rešerše a jejich výsledky nebudou umlčeny, budou v maximálně možné míře publikovány. Pravděpodobnost, že budou vrazi a jejich intriky odhaleni, se zřetelně zvýšila. Vlna solidárních vyšetřování a článků by se mohla stát působivou odplatou právního státu. Společné gesto zní: nevzdáme se, dokud nebudou pachatelé dopadeni.

Sázíme na to vše. Neboť to oběma obětem dlužíme.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: