Jasný trend: naprostá většina Švýcarů odmítá „No Billag“

POLITIQ: Právě se stalo

Švýcaři dnes v referendu rozhodují o poplatcích za média veřejné služby, tzv. hlasování o „No Billag“, jak se iniciativa nazývá. Podle prvních průzkumů je už nyní jisté: zrušení poplatků neprojde.

Poplatky, nazývané ve Švýcarsku zkratkou Billag (z názvu Billag AG, Bill – vyúčtování a AG – akciová společnost, podle dceřiné společnosti Swisscom, která poplatky vybírá), zajišťují provoz celostátní stanice SRG a lokálních vysílačů v německém, francouzském, italském a retorománském jazyku.

V kantonu Curych hlasovalo podle prvních prognóz pro zrušení poplatků pouhých 29,3 % účastníků referenda. Zástupkyně generálního ředitele televizní stanice SRG Ladina Heimgartnerová dnešní hlasování označila za „osudový den“. Švýcarská Sonntagszeitung píše, že zástupci politických stran CVP, BDP, FDP a Zelených budou i při odmítnutí iniciativy „No Billag“ požadovat redukci rozpočtu SRG.

Národní rada strany CVP Martin Candinas, jeden z bojovníků proti zrušení poplatků, oslavuje triumf ve své domovské obci: „V Sumvitgu hlasovalo 89,65 % lidí NE iniciativě No Billag. Fantastické!“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: