Komunisté v Česku: opět na vysoké noze

Poslanec Zdeněk Ondráček se stane šéfem kontrolní komise parlamentu. V r. 1989 mlátil jako policista demonstranty.

První pokus za zvolení Ondráčka nevyšel. Ve druhém, byť vícekolovém, to už vyšlo. Jen s převahou dvou hlasů zvolila v páteční tajné volbě česká Poslanecká sněmovna tohoto komunistu za předsedu parlamentní komise, která má dohlížet na práci policie.

Ondráček byl zvolen proto, že 21 poslanců opozičních stran zmeškalo hlasování. Bývalý policista pocházející ze Sudet je od r. 2013 poslancem Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Ještě v r. 2016 hájila komunistka Marta Semelová stalinistické inscenované procesy 50. let a velebila vstup sovětských tanků v r. 1968 jako mezinárodní bratrskou pomoc.

Ve volbách v říjnu 2017 spadli komunisté na 7,8 %. Předseda vlády Andrej Babiš, který 4 a 1/2 měsíce vládne bez důvěry, ale pro svou menšinovou vládu potřebuje jejich podporu.

Výměnou za posty a vliv jsou komunisté ochotni mu ji poskytnout. Možná k sobě nalezne cestu to, co k sobě stejně patří: v polovině února rozhodl soud v Babišově rodném městě Bratislavě, že byl po právu veden jako agent komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Úder do tváře

Že o osudu země rozhoduje bývalý agent StB, nad tím se zamýšlí mnoho Čechů. Volba Zdeňka Ondráčka do funkce nejvyššího strážce policejních složek je ale pro ně úderem do tváře.

Protože na demonstracích v lednu 1989 – předzvěsti Sametové revoluce – mlátil ve službách KSČ protestující. Byl tzv. „bílá helma“, příslušník represivních brigád Sboru národní bezpečnosti (SNB).

Jako bezpečnostní expert komunistické strany získal také mezinárodní zkušenosti: momentka z ledna 2016 ukazuje hrdého Ondráčka v ukrajinském Doněcku – uprostřed skupiny zeleně oděných turistů s ruskými výsostnými znaky.

Ve funkci šéfa kontrolní komise bude nyní Ondráček dohlížet nad generální inspekcí české policie. Ta právě vede trestní řízení proti premiérovi Andreji Babišovi, obviněnému kvůli podvodu na dotacích z Evropské unie.

Jestli Ondráčkovou volbou přeteče pohár trpělivosti, se ukáže v pondělí. Na protestním shromáždění na Václavském náměstí v Praze už přislíbilo svou účast 15.000 lidí a dalších 34.000 projevilo svůj zájem na Facebooku. I v dalších městech, např. v Brně, Ostravě nebo Liberci jsou nahlášeny demonstrace.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: