Die Welt: slovenský premiér má vlastní národ za hlupáky

Ficovi jde reputaci, ne o Slovensko

Robert Fico ohlásil, že chce odstoupit. Na první pohled to vypadá jako reakce na politickou krizi v zemi. Když se ale podíváme důkladně, rychle zjistíme, že oznámení je jen špatným vtipem.

Během středečního večera vzbudila zpráva pozornost po celé Evropě. Deníky a agentury se předbíhaly v oznámeních o Ficově demisi. Vypadalo to opravdu jako senzační vývoj. Jako by Fico skutečně vyvodil důsledky z politické krize, do které se jeho země dostala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Při bližším pohledu je ale jasné, že Ficovo oznámení je pouze špatným vtipem. Protože nabídka demise, kterou předložil prezidentovi Andreji Kiskovi, obsahuje dvě bláznivé podmínky. Za prvé: vládní strana SMER určí Ficova nástupce. A za druhé: nedojde k předčasným volbám. Doslova to znamená: na Slovensku se (téměř) nic nezmění, bez ohledu na všechny korupční skandály, do kterých je vláda zapletená.

Místo aby převzal odpovědnost, pokouší se ji Fico přesunout dál. Na prezidenta Kisku, který po vraždě Kuciaka a Kušnírové požadoval politické důsledky. A na koaličního partnera MOST-HÍD, který usiloval o předčasné volby. Nyní musela strana učinit těžké rozhodnutí: bude souhlasit s Ficovou nabídkou a zůstane tak u moci, nebo vsadí na skutečně nový začátek? Rozhodla se pro moc.

Ficův plán sotva vyjde

Prezident Kiska musí zjistit, co chce lid. Jestli by občané, kteří po desítkách tisíc vyšli do ulic, aby demonstrovali proti korupci a vládě, byli ukonejšeni pouhým Ficovým odchodem. Vzhledem k stále vzrůstající nespokojenosti Slováků je to dost těžko představitelné. Ficův plán, udělat z národa hlupáky, sotva vyjde.

Proč Fico jednoduše a bez cavyků neodstoupí? Protože je tah s nabídkou demise poslední možností, jak vyváznout bez újmy. Jeho SMER by vládl až do roku 2020 a držel by nad ním ochrannou ruku. SMER řídí ministerstvo vnitra a spadá pod něj slovenská policie i justice. Ne nadarmo panuje ve všech velkých korupčních skandálech, do kterých jsou namočení mocní Slovenska, kultura beztrestnosti.

Ve čtvrtek se chce prezident Kiska rozhodnout, jestli Ficovu nabídku přijme. Do té doby bude premiér prožívat neklidné hodiny. Může totiž přijít o daleko více, než jen o svůj úřad. Jde o jeho reputaci a v neposlední řadě o jeho budoucnost. Demonstranti koneckonců nepožadují jen pár kosmetických změn, požadují operaci samotného srdce. Nové Slovensko. K tomu také patří vypořádání se s minulostí. Vysvětlování, nezávislé vyšetřování, soudní rozsudky.

Robert Fico, tolik je po středečním večeru jasné, by tomu chtěl veškerou zbývající mocí zabránit.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: