Patří nebo nepatří islám k Německu?

Příběh jedné věty

„Islám patří Německu“ prohlásil už v r. 2010 německý prezident Christian Wulff (CDU). Nyní toto téma opět oživil novopečený ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), když prohlásil: „Islám k Německu nepatří“.

„Islám patří Německu“ prohlásil v r. 2010, tedy 5 let před vypuknutím uprchlické krize, německý prezident Christian Wulff (CDU). Tomu je toto stručné tvrzení většinou chybně přisuzováno, ve skutečnosti ale stejnou myšlenku vyslovil ještě 4 roky předtím tehdejší ministr vnitra Wolfgang Schäuble (též CDU), upozorňuje německá veřejnoprávní rozhlasová stanice Deutschladfunk. Nyní toto téma opět oživil nový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), když prohlásil: „Islám k Německu nepatří“.

Patří islám k Německu?

Wolfgang Schäuble v r. 2006 při zahájení z jeho iniciativy svolané konference o islámu doslova řekl: „Islám je součástí Německa a Evropy.“ Tuto větu Christian Wulff 3. října 2010 ve svém projevu k 20. výročí znovusjednocení Německa rozvinul: „Křesťanství patří bezpochyby k Německu. Judaismus patří bezpochyby k Německu. To jsou naše křesťansko-židovské dějiny. Ale mezitím patří i islám k Německu.“

Prezident Wulff tehdy za své tvrzení sklidil ostrou kritiku. Hans Peter Friedrich (CSU), tehdy Schäubleův nástupce na postu ministra vnitra, například řekl, že to „nelze historicky doložit“, šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder (CDU) požadoval „vysvětlení interpretace“ a Angela Merkelová se jednoznačné odpovědi vyhnula poukazem, že země je sice ovlivněna křesťanskými a židovskými kořeny, ale „mezitím máme samozřejmě v Německu i muslimy.“

Věta si žije svým životem

Dokonce i Wulffův nástupce Joachim Gauck větu „Islám patří k Německu“ odmítl. Koncem května r. 2012 v rozhovoru pro týdeník Die Zeit odpověděl, že by spíš řekl „muslimové, kteří tu žijí, patří k Německu“ a dodal, že jednovětné formulace, obzvlášť pokud jde o tak citlivé věci, jako je náboženství, jsou vždy problematické.

V r. 2015, u příležitosti návštěvy tureckého předsedy vlády, už Angela Merkelová prohlásila: „Náš předchozí prezident Christian Wulff řekl: ‚Islám patří k Německu.‘ Tak to je; jsem stejného názoru.“ A upřesnila, že se cítí být kancléřkou všech Němců, to znamená všech, kteří v Německu žijí, bez ohledu na jejich původ. I mluvčí vlády Steffen Siebert vzápětí na Twitter napsal: „Islám patří k Německu“.

Přece jen nepatří?

Jen pár dní po nástupu do funkce ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v rozhovoru pro časopis Bild prohlásil: „Islám k Německu nepatří“. Nyní to byl on, kdo vyvolal vlnu kritiky napříč celým politickým spektrem. Pochopení se dočkal jen u několika politiků Unie a populistické AfD, uvádí německá Tagesschau.

Přesto i Seehofer, který je zároveň předsedou CSU, dodává: „U nás žijící muslimové jsou samozřejmě součástí Německa.“ A čerstvě zvolený ministerský předseda Bavorska Markus Söder mu okamžitě přispěchal na pomoc. Muslimové, kteří žijí v Německu, platí daně, pracují a snaží se, jsou samozřejmě pevnou součástí společnosti, přesto ale islám kulturně a historicky k Německu nepatří, myslí si Söder.

Nebo nakonec ano?

Pověřenkyně spolkové vlády pro integraci Annette Widmann-Mauzová (CDU) se od Seehoferova vyjádření distancovala: „Takové věty nám dál nepomohou“, prohlásila v deníku Rheinische Post. Předseda FDP Christian Lindner považuje celou debatu za „přebytečnou“, Zelení vyčítají Seehoferovi rozdělování společnosti. Gökay Sofuoglu, spolková předsedkyně tureckých obcí upozorňuje, že Seehoferovo vyjádření je minimálně „poněkud nešťastně načasované“. Nedávno byla zveřejněna statistika, podle které došlo v uplynulém roce k téměř 1.000 útokům proti mešitám a muslimským zařízením, jak například uvádí Neue Osnabrücker Zeitung.

Aiman Mazyek, předseda Centrální rady muslimů, za Seehoferovými slovy vidí strategii, pomocí které se snaží oslovit pravé spektrum voličů a získat ho zpět pro Unii. Mazyek ale varuje, že tato taktika nevyjde: „Lidé volí raději originál než kopii“. Proti pravicovému extremismu lze bojovat jen bojem proti rasismu a nenávisti.

Co říkají dějiny?

Také historik Michael Borgolte v článku,který vyšel 13. května 2016 v magazínu POLITIQ konstatuje, že „Islám patří k základům evropské kultury“. Dokonce si myslí, že „z pohledu středověkých dějin musím priority otočit a jasně konstatovat: Nejsou to muslimové, kdo patří k Německu, ale je to islám, který patří k základům evropské a německé kultury.“

A uzavírá „unikátní mechanizmus evropských dějin leží ve schopnosti neustálé produktivní konfrontace s cizími vlivy. Evropské dějiny jsou tak dynamické, protože každá dosažená shoda je vzápětí zpochybňována vzrůstajícím nesouladem. (…) To je sice namáhavé, ale zároveň hodně tvůrčí.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: