Frankfurter Allgemeine Zeitung: Kdo je John Bolton?

Donald Trump pokračuje v radikalizaci svého týmu

FAZ: Kdo je John Bolton?

Trumpův nový bezpečnostní poradce John Bolton je považován za jestřába mezi jestřáby a za zastánce tvrdé linie vůči všem jiným zemím. V prezidentově okolí se nyní už nenachází téměř nikdo, kdo by ho mírnil, myslí si Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Většina občanů a novinářů se o výměně bezpečnostního poradce H. R. McMastra za Johna Boltona dozvědělo, jak je Trumpovým zvykem, přes Twitter. Prezident tak ignoroval obavy předních republikánů. Členové vlády George W. Bushe, pro kterou Bolton půldruhého roku vykonával funkci velvyslance u Spojených národů, Trumpa po nástupu do úřadu před zaměstnáním Boltona varovali. Patřila mezi ně bývalá ministryně obrany Condoleezza Rice stejně jako bývalý ministr obrany Robert Gates.

Bolton je zastáncem tvrdého zahraničněpolitického kurzu – byl dokonce ještě radikálnější než tzv. „jestřábi“ ve vládě George W. Bushe. „Pokud chceš mír, připravuj se na válku“, citoval v úterý latinské přísloví „Si vis pacem para bellum“ na televizní stanici Sky News. New York Times ho hodnotí jako „jestřába mezi jestřáby“. Bývalý velvyslanec při OSN na sebe v posledních letech skutečně upozorňoval nediplomatickými postoji – často na Fox News, Trumpově deklarované oblíbené televizní stanici.

S Boltonem se v mnohém shodne i Trump. Oba nemají valné mínění o nukleární dohodě s Íránem, mnozí pozorovatelé soudí, že bude Bolton usilovat o její zrušení. V lednu požadoval na Fox News její vypovězení, místo toho by na teheránskou vládu uvalil tvrdé sankce. Stejně jako Trump označuje mezinárodní diplomacii vůči „nepřátelům“ Ameriky za „slabou“. Pracně vyjednané smlouvy, jako např. Pařížskou klimatickou dohodu, považuje stejně jako jeho budoucí zaměstnavatel především za břemeno.

Největší starosti mnoha jeho kritikům působí Boltonův několikrát opakovaný a veřejně proklamovaný nápad preventivních úderů proti Severní Koreji. Ve sloupku pro Wall Street Journal a v rozhovoru pro Breitbart tvrdil, že Amerika musí být připravena na preventivní úder. Koncem května se chce Donald Trump setkat se sevekorejským vůdcem Kom Čong-unem.

V některých oblastech panují názorové rozdíly. Bolton byl zastáncem poslední irácké války, zatímco ji Trump označil za obrovskou chybu. Je také zastáncem tvrdé linie vůči Moskvě, z čehož by se mohli radovat zejména poslanci Kongresu, kteří Trumpovi v předchozích měsících vyčítali váhání ve věci protiruských sankcí.

69letý John Bolton začal svou kariéru za Ronalda Reagana a byl mimo jiné činný pod Agenturou pro mezinárodní rozvoj. Za George W. Bushe byl ve funkci státního tajemníka zodpovědný za mezinárodní kontrolu zbrojení. Senát blokoval jeho povolání za velvyslance u Spojených národů – přední republikáni se tomu snažili zabránit. Proti jeho jmenování tehdy písemně protestovalo i 100 diplomatů. George W. Bush tehdy Boltona přesto jmenoval využitím tzv. „recess appointment“ – tedy jmenování v době, kdy je zasedání senátorů přerušeno.

"Recess appointment" podle jednotlivých prezidentů USA

John Bolton a Cambridge Analytica

Bolton sloužil od poloviny r. 2005 do konce r. 2006 u Spojených národů. Později se s Bushem neshodl a vyčetl mu slabost vůči Íránu a Severní Koreji; „Kapitulace není volba“ (Surrender Is Not an Option) nazval své paměti.

Ve čtvrtek večer využil John Bolton rozhovor na Fox News k vysvětlení svých představ o budoucím úřadu. Chce se stát prostředníkem mezi různými zájmy a prezidentem – ale postará se i o to, aby vládní aparát dohodnuté pozice také zrealizoval. Rozdílné názory s Trumpem bagatelizoval. Že prezident gratuloval Vladimíru Putinovi ke znovuzvolení není důležité a je to koneckonců „otázka zdvořilosti“.

Bývalý velvyslanec při Spojených národech je už třetím Trumpovým národním bezpečnostním poradcem během 14 měsíců. Michael Flynn musel úřad opustit, protože zamlčel své kontakty s Ruskem. Odcházející H. R. McMaster byl mnohými pozorovateli považován za relativně umírněného, nerozuměl si však s některými členy vlády. Během posledních měsíců trpěl podle médií i jeho vztah s prezidentem.

Podle deníku New York Times zvažoval v minulosti sám John Bolton kandidaturu na prezidentský úřad, raději pak ale založil Super-PAC (Political Action Committee) na podporu politicky spřízněných kandidátů. Jeho politický výbor patřil k prvním zákazníkům společnosti Cambridge Analytica, která nyní pro své manipulativní praktiky čelí v mnoha zemích ostré kritice. Deník také píše, že dárce Robert Mercer, který podpořil společnost Cambridge Analytica 15 miliony dolary, daroval peníze i Boltonovu PAC. Podle rešerší vedl politický akční výbor několik volebních kampaní republikánských kandidátů do Kongresu a při tom využíval technik Cambridge Ananlytica.

Souhlas není třeba

V r. 2014 využil PAC psychografické modely společnosti Cambridge Analytica během předvolební kampaně senátora Thoma Tillise ze Severní Karolíny. Při tom byli uživatelé Facebooku roztříděni podle zájmů a na základě svého chování, aby jim byly následně přihrány na míru šité reklamní zprávy. Podle zjištění New York Times oslovovalo jedno z videí „ustrašené a neurotické“ voliče, kterým pak byl kandidát Tills prezentován jako garant bezpečnosti.

Ke jmenování Johny Boltona za národního bezpečnostního poradce může dojít bez souhlasu Senátu. Na Capitol Hillu mají na změnu různé názory. Bolton představuje „dobrou zprávu pro Ameriku a špatnou pro její nepřátele“, prohlásil republikánský senátor za Severní Karolínu Lindsey Graham. Floridský senátor Marco Rubio si myslí, že si prezident „perfektně vybral“.

Někteří demokraté jsou oproti tomu značně znepokojeni. Senátor Edward J. Markey z Massachusetts tweetnul: „Bolton hrál klíčovou roli v politizaci tajných služeb a přivedl nás tak na špatnou cestu, k válce v Iráku. Nemůžeme dopustit, aby nás ten extremistický válečný jestřáb vmanévroval do další strašné války.“

Komentátor Washington Post se domnívá, že Boltonovo jmenování může vést k „dramatickým změnám v reakcích vlády na krize po celém světě“. Trump uvedením Johna Boltona do úřadu dokazuje, že se nenechá ovlivnit moderátními silami, jak v to mnozí kritici doufali. Místo toho pokračuje v přeskupení týmu podle svých přání.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: