Seehofer představil své ministerstvo: nežijí v Německu žádné ženy?

Rovnoprávnost odsunutá do budoucnosti

Seehofer představil své ministerstvo: nežijí v Německu žádné ženy?

Horst Seehofer (CSU) představil nový tým svého ministerstva vnitra – to vyvolalo silnou vlnu kritiky. Jeho ministerstvo bude totiž vedeno samými muži.

Střela vyšla dozadu: nový šéf spolkového ministerstva vnitra Horst Seehofer ve své  tiskové zprávě hrdě oznámil, že je jeho tým kompletní. Zpráva je korunována fotografií, na které usmívající se Seehofera obklopují samí muži.

„Absolutní experti“, „velká zkušenost“, „top-lidé“, obrovská tvořivost“ – těmito superlativy popisuje ministr svůj nový tým, který se nyní „s velký elánem“ chopí práce.

Německo bez žen?

Minimálně jedné věci už ministerstvo dosáhlo – žádné jiné složení ministerstva se nedostalo tak rychle do centra pozornosti veřejnosti. Fotografie je hojně sdílena na Twitteru, byť ne úplně v Seehoferově smyslu. Jeho mužstvo je terčem mnoha vtipů a kritiky, protože mu jednoznačně něco chybí: ženský element.

Ve vedoucí funkci Seehoferova ministerstva vnitra a vlasti, jak se nyní úřad vedený bavorským expremiérem jmenuje, není žádná žena. A právě slova „vlast“ využívají uživatelé Twitteru ke svému útoku: „Není to moje vlast!“, protestují jedni, zatímco si jiní myslí, že Německo je „Vlast pouze pro muže“. Ministerstvu jsou předhazována i klišé o „rodící ženě, která zůstává cudně doma“. Padají i návrhy na vlastní ženské ministerstvo – kvůli zachování rovnováhy.

Křesťané v zajetí patriarchátu

Seehofer však má zřejmě i spojence. Jsou jimi jeho vlastní stranický kolega a ministr dopravy Andreas Scheuer a ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU). Pohled na webové stránky jejich ministerstev ukazuje, že obsazení pozic státních tajemníků, kteří vedle  ministra vedou resort, se rovněž obešlo bez žen.

Ve vedení těchto tří ministerstev se zřejmě jen tak něco nezmění. Fotografie jde naštěstí vyměnit rychleji. Přesně to totiž udělalo ministerstvo vnitra: místo nových mužů nyní stránku s oznámením o složení nového týmu zdobí vchod do budovy ministerstva.

Rovnoprávnost – hudba budoucnosti

Kritiku z internetu Spolkové ministerstvo vnitra odmítá: Seehofer se rozhodl pro ty osoby, které ze svého pohledu považuje za správné, oznámil mluvčí ministerstva. Také výtka, že CSU podepsala koaliční smlouvu, ve které je uvedeno, že je třeba vedoucí pozice obsadit ve stejné míře muži i ženami, je ignorována. Je tím prý prý myšlena budoucnost – koneckonců má být cíl rovnoprávného rozdělování postů realizován až v r. 2025.

Kritika, že CSU při obsazování vedoucích pozic tíhne k mužům, není nová. Už během debaty, kdo v nové velké koalici obsadí jaké ministerstvo bylo nápadné, že se v CSU téměř nemluvilo o ženách. I třetí ministerstvo připadající CSU nakonec obsadil muž: Gerd Müller stanul na špičce ministerstva pro rozvoj. Nakonec se přece jen jedna žena směla do Berlína podívat: Dorothee Bärová se stala státní ministryní pro digitalizaci.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: