Kdo je sebevrah z Münsteru?

A kdo skutečně šíří chaos?

Výběr z tisku:

Zatímco se v různých facebookových skupinách šíří fámy o sebevrahovi a pachateli včerejšího útoku v německém městě Münster („byl to uprchlík“, „nebyl to sice uprchlík, ale určitě měl arabské jméno“, „neměl arabské jméno, ale určitě se nechal přejmenovat“) a jak je jejich zvykem, polívčičku si přihřívá i AfD a turecký prezident Erdogan, informují od včerejšího večera německá média obsáhle o tom, co je o pachateli známo.

Tak například nadpisy prvních 3 článků titulní stránky deníku Die Welt (stav: nedělní poledne) hlásají „Policie hledá motiv – žádné náznaky o spolupachatelích„, „Proč zabíjejí sebevrazi i další lidi“ a „Pachatel z Münsteru měl zřejmě jasný plán„. Rovněž první 3 články magazínu Focus se tímto činem zabývají, Franfurter Allgemeine 1, Süddeutsche 5, webové stránky Tagesschau 4, Die Zeit 2, Frankfurter Rundschau 2, Rheinische Post 3, Berliner Morgenpost 1. O útoku v Münsteru píše i švýcarské listy Neue Zürcher Zeitung (1), stejně jako Der Bund (1) a Tages-Anzeiger (1).

Již včera ve večerních hodinách bylo oznámeno, že pachatelem činu, který najel v 15:27 hod. svým šedostříbrným mikrobusem mezi hosty, sedícími před podnikem „Grosser Kiepenkerl“ v německém městě Münster, je 48letý Jens. R, který ve svém voze spáchal bezprostředně po činu sebevraždu střelnou zbraní. Policii byl znám drobnou kriminalitou, bral drogy a měl psychické problémy. Terorismus policie vyloučila. Zemřeli 2 lidé a pachatel, 20 dalších osob bylo zraněno, 3 z nich se nacházejí v kritickém stavu.

Co je o sebevrahovi z Münsteru dále známo?

Mezitím již byl prohledán byt pachatele, z bezpečnostních důvodů byly jeho dveře otevřeny trhavinou. V bytě byl nalezen sběratelský samopal AK 47 (upravený tak, aby nebyl schopen střelby) a dělbuchy. Ve voze pachatele našla policie zbraň, kterou útočník spáchal sebevraždu, dále poplašnou zbraň a také zhruba tucet dělbuchů.

Zatím nehovoří nic pro to, že by měl atentátník spolupachatele. Díky chystané demonstraci Kurdů se ve městě zrovna nacházelo mnoho policistů. Po prvních informacích o činu Kurdové svou demonstraci zrušili.

Co se ještě neví?

Policii a státnímu zastupitelství zatím ještě není znám pachatelův motiv. Podle údajů ministra vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herberta Reula (CDU) zatím nic nenasvědčuje teroristickému činu. Podle informací deníku Rheinische Post projevil pachatel již dříve sebevražedné úmysly. Jiná média zmínila jeho psychické problémy.

Spiegel Online a Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádějí, že pachatel pochází z německého regionu Sauarland, dlouho však již žil v Münsteru nedaleko místa činu. Tyto informace ještě úřady nekomentovaly.

Kdo doopravdy ohrožuje Německo?

Německé vydání Huffington Post po titulem Skuteční nepřátelé Německa píše, že „reakce AfD na atentát v Münsteru ukazují, jak hodně strana pohrdá německými institucemi“. V článku je zmíněn tweet berlínského poslance AfD Gunnara Lindemanna, který se v 17:16 hodin (tedy necelé 2 hodiny po spáchání činu) opravdu neváhal policie v Münsteru zeptat: „Kdy bude informována veřejnost??? Nebo je nutné napřed informace ‚ohnout‘?“

„Až budou pravicoví populisté svým politickým protivníkům opět jednou předhazovat „nenávist k Německu“, až budou lidi s jinými názory označovat za „nepřátele Německa“, měli by si vzpomenut, kdo skutečně pohrdá institucemi této země“, uzavírá redaktor Lennart Pfahler svůj článek.

O tom, jak politici AfD, ale i někteří občané, zneužívají situace ve svůj prospěch nebo k sycení své vlastní duševní prázdnoty, píše na svých webových stránkách německá Tagesschau.

Poslední informace hovoří o tom, že policie nyní zkoumá pachatelovo možné napojení na pravicově extremistickou scénu. Podle magazínu Focus Online byl pachatel průmyslovým designérem, který netrpěl hmotnou nouzí. Vlastnil několik automobilů a několik bytů po celém Německu. V pátrání po pachatelově motivu je nyní prověřováno podezření z možných kontaktů s extrémně pravicovou scénou. Jens R. se v této souvislosti již jednou dostal do hledáčku policie, tehdejší podezření se však nepotvrdilo. V jeho bezprostředním okolí bydlelo několik osob z neonacistického prostředí.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: