Německé ministerstvo zahraničí upozorňuje na Lavrovovy lži

Ruský ministr zahraničních věcí šíří "fake news"

Německé ministerstvo zahraničí upozorňuje na Lavrovovy lži

Zpráva zapůsobila jako blesk – protože byla zcela vymyšlená. Německé ministerstvo zahraničních věcí ji nyní uvádí na pravou míru. Během uplynulého víkendu zpochybnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zprávu nezávislé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v případu Skripal. Na Lavrovovy lži upozornil magazín Bild.

Švýcarská laboratoř OPCW objevila v krevních vzorcích chemické látky BZ, prohlásil v Moskvě Lavrov. Její účinek nastává do 60 minut a trvá až 4 dny. Poznatky laboratoře ve Spiezu však nejsou ve zprávě zmíněny, stěžoval si Lavrov. Místo toho se ve zprávě mluví pouze o v Sovětském svazu vyvinuté bojové látce Novičok.

Byl by to velký obrat – jen kdyby informace byly pravdivé.

Protože vše co Lavrov řekl, uvedl ve špatném kontextu, zcela vědomě tak šířil „fake news“, jen aby od Ruska odvrátil pozornost.

Německé ministerstvo zahraničí s Lavrovem nesouhlasí

Německé ministerstvo zahraničních věcí na své webové stránce vysvětluje, proč není Lavrovova interpretace pravdivá. Cíleně tak odhaluje ruskou propagandu. „V sociálních médiích kolují zprávy, že švýcarská laboratoř odhalila v Salisbury jinou bojovou látku než Novičok. Toto tvrzení je průkazně falešné“, píše se v prohlášení.

Organizace pro zákaz chemických zbraní nechala po atentátu na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury „prozkoumat vzorky z místa činu mezinárodními laboratořemi. Výsledek: při útoku byla použita nervová látka Novičok – bojová látka, která byla vyvinuta a vyráběna v Rusku.“ Více v originální zprávě OPCW.

Je zcela jistě nezvyklé, že německé ministerstvo zahraničních věcí volí vůči jiné zemi tak jednoznačná slova.

Důvodem aktuální změny kurzu bude i nový ministr zahraničních věcí Heiko Maas (SPD). Na rozdíl od svého předchůdce Sigmara Gabriela (SPD), který se často zasazoval za pochopení vůči Kremlu nebo jednoduše mlčel, nebojí se Maas otevřeně o potížích s Moskvou mluvit, ať už se jedná o anexi Krymu, konflikt na Ukrajině, hackerské útoky na německé státní instituce nebo případ Skripal.

Ministr zahraničí Lavrov není v článku ministerstva jmenovitě zmíněn – zřejmě také z diplomatických ohledů.

Původce dezinformací je přesto jasně definován: „Státem kontrolovaná ruská zahraniční média od minulého týdne po Evropě šíří informaci, že švýcarská laboratoř ve vzorcích odhalila jed BZ, tedy jinou látku než ruský Novičok. Není proto prokazatelné, tak zní jejich tvrzení, že byl při útoku použit Novičok.“

Proč byla nalezena i jiná látka

Ten závěr je špatný, uvádí dále ministerstvo zahraničí. OPCW, která analýzu zadala, do laboratoří pokaždé zaslala několik vzorků.

„Tyto vzorky nijak nesouvisí se zkoumaným případem, ale slouží jako svého druhu placebo ke zjištění, jestli laboratoř pracuje správně. Jeden z těchto kontrolních vzorků obsahoval jedovatou látku BZ – ta ale nemá s útokem nic společného.“

Také šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní předtím vysvětlil, že se v jednom vzorku nachází BZ. Tyto vzorky zasílá OPCW do laboratoří standardně, aby měla pod kontrolou kvalitu jejich výzkumných metod.

Britské úřady předpokládají, že útok na Sergeje Skripala a jeho dceru Julii Skripalovou byl proveden chemickou bojovou látkou Novičok, vyvíjenou v bývalém Sovětském svazu a z atentátu viní Rusko. OPCW zjištění Londýna, že se jedná o Novičok, potvrdila, jejím úkolem však není určit, odkud látka pochází.

Lavrovovy lži

Spolkové ministerstvo zahraničních věcí k tomu uvádí: „Z místa činu v Salisbury odebraný původní vzorek laboratoř oproti tomu a bez jakýchkoliv pochybností identifikovala jako ruský jed Novičok. Nervová bojová látka byla prokázána v nejvyšší čistotě, téměř bez jakéhokoliv znečištění. Vyrobit tuto složitou látku v takové koncentraci je možné pouze ve vysoce specializovaných laboratořích, což je silný důkaz, že se na atentátu museli podílet státní aktéři země původu.

Že nezávislá OPCW používá kontrolní vzorky z jiných látek, je všem stranám známo – i Rusku. Jedná se tedy o cílenou dezinformaci.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: