Slon v porcelánu: Trump na setkání zemí G7

Slon v porcelánu: Trump na setkání zemí G7

Německá média se obsáhle zabývají Trumpovým skandálem během setkání sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7. Zde je přehled toho nejdůležitějšího.

Webové stránky německé veřejnoprávní televizní stanice ARD a její zpravodajské redakce Tagesschau popisují fiasko právě skončeného jednání G7 v kanadském Quebecu slovy: Něco takového tu v dějinách G7 ještě nebylo: prezident USA Donald Trump stáhl svůj souhlas se závěrečnou deklarací. Důvodem zřejmě je, že ho rozčílil kanadský premiér Trudeau.

Krátkou dobu se zdálo, že se tomuto setkání G7 velká hanba vyhne. To však hlavy států vystavily účet bez Donalda Trumpa. Zpětně a prostřednictvím Twitteru americký prezident svůj souhlas se složitě dohodnutým závěrečným dokumentem stáhl.

Ani o krok se Spojené státy k ostatním zemím nepřiblížily také v otázkách jaderného dohody s Íránem v klimatických otázkách, pokračuje Tagesschau. Na zasedání věnovaném životnímu prostředí americký prezident chyběl. A pak je tu ještě ruský prezident Putin, jehož návrat by si Trump tolik přál. Evropané ale o ruské účasti, která by z G7 opět udělala G8, nemají valné mínění – kromě Itálie. EU se tedy nemusí vypořádat pouze s transatlantickým příkopem.

Západní svět se rozklížil a Trumpův výbuch vzteku je toho nejlepším důkazem, uzavírá Tagesschau.

Také komentátor deníku Die Welt si v článku nazvaném „Okamžik, ve kterém se rozpadl Západ“ všímá, že „takový skandál se ještě u podobných setkání nikdy nestal.“ A pokračuje: ve skutečnosti tento zkrat dokazuje jen to, co bylo patrné během celého jednání a i před ním – Trump chová větší zášť vůči svým spojencům, které považuje za nepřiměřeně zvýhodněné, než vůči americkým nepřátelům. Není proto divu, že v Quebecu opět napadl partnery a Evropě s Kanadou dokonce pohrozil, že jim zakáže vstup na americký trh, pokud  nevyjdou vstříc USA – zatímco ve stejnou chvíli ustupoval nepřátelům Západu.

V neposlední řadě Rusku, když požadoval jeho opětovné povolení účasti na setkáních G7, zatímco Moskva nadále okupuje Krym, podněcuje boje na východní Ukrajině, v Sýrii páchá těžké válečné zločiny a proti západním společnostem nadále vede kybernetickou válku. „Prezident Trump se nyní stal největším ohrožením jednoty a úspěchu naší aliance s Kanadou a Evropou. Jedná se o dosud nevídané a dětinské chování“, napsal bývalý diplomat a zahraničněpolitický expert Nicholas Burns.

Zdá se, že proti Trumpovi neexistuje žádný protilék. Především proto, že se ani v nejmenším nenechá ovlivňovat fakty. Trump neustále dělá, jako by Evropa uvalila nespravedlivá cla na americké výrobky. Ve skutečnosti jsou ale podle Světové banky průměrná a vážená cla na naprosto stejné úrovni, totiž na nízkých 1,6 %, i když mohou být v jednotlivých případech vyšší.

Trumpovo tvrzení, že jsou USA svými partnery znevýhodňovány, postrádá jakýkoliv základ. Stejně jako tvrzení jeho poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, který tweetoval: „Ostatní země očekávají, že jim Amerika nadále bude dělat banku.“ Ve skutečnosti je to přesně naopak: americké obchodní deficity financují zahraniční investoři, kteří drží americké dluhopisy.

Die Welt připomíná, že se za dobré transatlantické vztahy postavil s rakovinou bojující prominentní americký senátor John McCain: „Našim spojencům chci připomenout, že nadstranické většiny Američanů jsou zastánci volného obchodu, pro globalizaci a podporují naše aliance, vycházející ze 70 let sdílených hodnot“, napsal McCain na Twitter. „Američané jsou na rozdíl od prezidenta na vaší straně.“

Komentátor Frankfurter Allgemeine Zeitung o Trumpově chování píše: Donald Trump je znovu přirovnáván k demoliční kouli mezinárodní politiky. Co by pro normální současníky bylo opakem komplimentu, by se egomanovi z Bílého domu nejspíš líbilo. Jeho chování se totiž vyznačuje rušením dohod, ničením zavedených pořádků a vydíráním partnerů. Vážně věří tomu, že tím Ameriku opět udělá „velkou“.

Toho, že se nakonec ještě povedl těžko představitelný kousek, překonat Trumpovu aroganci, si všímá list Huffington Post. Peter Navarro, obchodní poradce Donalda Trumpa, byl televizní stanicí Fox News dotázán, jak by USA měly zacházet s jejich největším obchodním partnerem. Ten odpověděl: „V pekle je vyhrazené místo pro šéfy zahraničních vlád, kteří na amerického prezidenta Donalda J. Trumpa zaútočí zákeřnou diplomacií, aby mu vzápětí, až bude vycházet z místnosti, vrazili dýku do zad. Přesně toho se dopustil lstivý Justin Trudeau na své proradné tiskové konferenci.“

A to přesto, dodal Navarro, Trump projevil obrovskou míru dobré vůle, když na setkání zemí G7 vůbec dorazil, ačkoliv měl na práci daleko důležitější věci. A byl dokonce ochotný „podepsat jejich socialistické prohlášení“.

Deník Süddeutsche Zeitung ve třech článcích, zabývajících se summitem, konstatuje, že se „Trumpovi podařilo jediným tweetem zničit G7„, že „S Trumpem hrozí nová studená válka“ a že se přesto „Evropa nenechá zastrašit„.

Účastníci G7 se pokoušeli zamezit další eskalaci konfliktu. Německá kancléřka Angela Merkelová po návratu do Berlína sdělila, že se Německo nadále hlásí ke společně schválenému dokumentu. V diskuzním pořadu Anne Willové na veřejnoprávní televizní stanici ARD v neděli večer kritizovala Trumpovo jednání: „Zpětné vzetí souhlasu prostřednictvím tweetu je samozřejmě studenou sprchou a deprimující.“ Evropa musí vzít svůj osud více do vlastních rukou a své hodnoty hájit sama, dodala. Německo a Evropa se nesmí „poněkud lehkovážně“ spoléhat na USA.

Z Elysejského paláce pouze lapidárně zaznělo: „Mezinárodní spolupráce by neměla záviset na výbuších zuřivosti a hanlivých poznámkách.“ Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas (SPD) požaduje, aby nyní Evropa své zájmy prosazovala „ještě ofenzivněji“. Na Trumpovo „America first“ je správnou odpovědí „Europe united“. Šéf unijní frakce Volker Kauder prohlásil, že Trump „zasadil silnou ránu hodnotově orientované spolupráci ekonomicky nejvyspělejších zemí“.

Süddeutsche Zeitung pokračuje: kdo zatím ještě věřil tomu, že je Trump přístupný faktům a argumentům, měl by svou naději definitivně pohřbít. S tímto neotesaným a hloupým mužem nebude svět lepší ani bezpečnější. A za ním stojí mnozí, voliči a příznivci, kteří jsou ochotní jeho hru „jeden proti všem“ hrát. Zatím ještě Trump nehrozí násilím, ale mocnými hospodářskými zbraněmi.

V této situaci můžeme lehko propadnout zoufalství – nebo semknout řady a porozhlédnout se po skutečných spojencích. Naděje Německa leží v Evropě, nikde jinde. Je to fakt, který kritikové Evropské unie a eurospolečenství rádi přehlížejí. Chybí jim totiž pohled na celek. Právem požadují stabilizační politiku, poukazují na slabiny eura a vypočítávají rizika pro Německo – svou fundamentální kritikou ale boří celý systém. Nejpozději s Trumpem by mělo být všem Němcům jasné: pokud půjde do tuhého, mají pouze Evropu.

Kancléřka Merkelová by si měla vzít příklad z jiného velkého Evropana, Helmuta Kohla, nabádá dále Süddeutsche Zeitung: V této Evropě hraje centrální roli náš soused Francie; Francie, kterou nelze dostatečně obdivovat za to, že si s Emmanuelem Macronem zvolila za svého prezidenta muže, který v sobě jako jen velmi málo politiků sjednocuje silný charakter, charisma, odhodlání a evropský entusiasmus. Macron učinil Německu nabídku a zatím se setkal hlavně s mlčením. Macronovo poselství zní: jsme s vámi (…), ale na oplátku požadujeme novou iniciativu pro Evropu. To je férová nabídka – Německo by mělo souhlasit a začít konstruktivně jednat o podrobnostech. Kdo má strach z toho, že bude více Evropy pro Německo příliš drahé, měl by si položit otázku, kolik by Německo zaplatilo, kdyby se proti Trumpově USA mělo prosadit samo.

V této historické hodině by spolková kancléřka neměla váhat. Měla by si vzít za vzor velkého Evropana Helmuta Kohla a odvážit se k partnerství s Francií. Je nejvyšší čas pro velké gesto a spoustu drobných sblížení. (…) Merkelová a Macron musí okamžitě a s velkou symbolikou odstartovat novou iniciativu k obnově EU. Jen jako součást mocné Evropy má Německo vůbec šanci se obhájit proti Trumpovi a dalším výzvám.

Na další aspekt důsledků Trumpova impulsivního chování upozorňuje opět deník Die Welt: zatím se Donald Trump prezentoval jako velký prodejce zbraní. Jím vyvolaný skandál při setkání zemí G7 v Kanadě by ale mohl zamezit obřímu obchodu amerických zbrojařských koncernů.  Kanada chce objednat nové bojové letouny a už dala jasně najevo, že výhrůžky amerického prezidenta kárnými cly budou mít také vliv na kanadské rozhodování o nákupu zbraní. Výherci by mohli být Evropané. Kanada má na stole 3 transatlantické nabídky: letadla od Eurofighteru, francouzského Rafale a švédského Gripenu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: