Německý sportovní novinář Hajo Seppelt nepojede do Ruska

Německý sportovní novinář Hajo Seppelt nepojede do Ruska

Německé úřady považují vycestování německého sportovního novináře na fotbalové MS v Rusku za příliš nebezpečný. Hajo Seppelt se díky svému rozkrývání ruského státem řízeného dopingu stal nepřítelem státu.

Rozhodnutí padlo po rozhovoru zástupců německé veřejnoprávní televizní stanice ARD, pro kterou novinář pracuje, s ministrem zahraničních věcí Heiko Maasem (SPD). Německé bezpečnostní složky, mezi nimi i Spolkový kriminální úřad (BKA) a různé zpravodajské služby, provedly bezpečnostní analýzu a Seppeltovi návštěvu Ruska nedoporučily. Ministerstvo zahraničí bere tuto analýzu velmi vážně, sdělilo.

Seppelt je v Rusku považován za nepřítele státu poté, co svými reportážemi velkou měrou přispěl k rozkrytí systematických podvodů v ruském sportu. V květnu mu bylo zamítnuto vízum na fotbalové mistrovství světa. Toto opatření bylo – také díky velkému mezinárodnímu tlaku – Ruskem opět staženo.

„Útoky spontánních násilníků“

55letý Berlíňan by se po svém případném příjezdu zřejmě podrobil výslechu ve věci probíhajícího ruského vyšetřování proti korunnímu svědkovi dopingových odhalení Grigoriji Rodčenkovi. Rodčenkov uprchl v r. 2016 do USA, kde se nachází v ochranném svědeckém programu FBI. Sportovnímu novináři Hajo Seppeltovi proto hrozí „nepředvídatelné riziko“, protože není jasné, jestli by ho ruské úřady po jeho příjezdu nezadržely. Navíc nelze vyloučit „násilí ze strany spontánních útočníků“.

Na indexu svobody tisku organizace Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders) se v současné době Rusko nachází na 148. ze 178 míst, zhruba na stejné úrovni jako Turecko, Venezuela nebo Spojené arabské emiráty. Podle americké nevládní organizace Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists) bylo v Rusku od rozpadu Sovětského svazu zavražděno už 38 žurnalistů.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: