Turecko: Erdogan se prohlásil za vítěze voleb

POLITIQ: Právě se stalo

Ačkoliv ještě nejsou sečteny všechny hlasy, prohlásil se úřadující turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan za vítěze voleb.

Turecký korespondent ARD byl ještě před začátkem voleb přesvědčen, že dojde k druhému kolu a dnes ARD hlásila, že byli z některých volebních místností vyhozeni pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Opozice mluví o nesrovnalostech a manipulacích.

Podle státní tiskové agentury Anadolu vede Erdogan po sečtení 95 % hlasů s 52 %, jeho nejvážnější soupeř, kandidát strany CHP Muharrem Ince získal jen 30 %. Mluvčí CHP Bülent Tezcan vyzval občany, aby se shromáždili před volební komisí v Ankaře. Podle dílčích výsledků, které má jeho strana k dispozici, neměl prý Erdogan v žádném okamžiku více, než 48 % hlasů.

Pokud by Erdogan získal méně ne 50 % hlasů, konalo by se druhé kolo voleb. Do parlamentu se dostane také prokurdská strana HDP, která překročila 10% hranici.

Během voleb došlo k nepokojům, výhrůžkám a zatčením. Ve východoturecké provincii Erzurum byl zabit opoziční politik.

S volbami se v Turecku ruší funkce předsedy vlády a místo toho se dále významně posilují prezidentské pravomoci.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: