Rusko-syrské nálety: kdo může, opouští město Dará

V centru povstalců Dará začala v r. 2011 syrská občanská válka. Nyní na město podnikají nálety syrská a ruská letadla. Po těžkých útocích upozorňují humanitární organizace na ohrožení civilního obyvatelstva. Desetitisíce osob jsou opět na útěku.

Mezinárodní výbor Červeného kříže vyzval všechny strany konfliktu, aby ušetřily civilisty a pro přežití nutná zařízení. Lidé musí mít možnost úniku, zdůraznila organizace. V uplynulých dnech uprchly před hrozící ofenzívou desítky tisíc osob z provincie Dará a z přilehlých oblastí.

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) varoval, že opět hrozí, že se do křížové palby dostanou děti. Potřebují nutně potraviny a léky.

Nemocnice byly nuceny zastavit provoz

Ochránci lidských práv v Sýrii ve středu hlásili, že bylo zabito 8 civilistů. Region kolem města Dará byl více než 80× bombardován. Aktivisté z toho viní syrské a ruské vzdušné síly.

Podle jejich údajů musely od středy již 3 nemocnice východně od Dará zastavit provoz. Celkem je kvůli útokům již 5 klinik zavřených. 6. nemocnice ukončila činnost kvůli strachu z útoků. Jedna z provládních milicí šířila fotografie zničené kliniky, kterou mezitím obsadila.

Opoziční pozorovatelé, kteří své informace získávají od lékařů a aktivistů na místě, zatím nedokázali upřesnit, jestli byli zraněni pacienti nebo lékaři. Celkem bylo podle pozorovatelů zabito 56 civilistů. Podle údajů OSN je více než 50.000 lidí na útěku.

Poslední bašta rebelů

Ragion na hranici s Jordánskem je přes týden cílem útoků syrských vládních vojsk. Podle informací syrských státních médií zahájila v pondělí armáda ofenzívu, jejímž cílem je přerušení spojení mezi rebely kontrolovaným městem Dará a Jordánskem. Spojencem syrské vlády je ve více než 7 let trvající občanské válce Rusko.

Rusko, USA a Jordánsko se zhruba před rokem dohodly na deeskalační zóně pro město Dará. Ruské ministerstvo obrany dementovalo zprávy médií, že od smlouvy odstoupilo. „Není to pravda“, zaznělo v prohlášení z Moskvy.

Dará patřilo k prvním syrským městům, ve kterých v r. 2011 došlo k protestům proti vládě prezidenta Bašára al Asada. Oblast je jedním z posledních území, ovládaných rebely.

Vládní jednotky na jaře po dlouhých bojích a bombardování dobyly region východní Ghúty v blízkosti hlavního města Damašku. Rada pro lidská práva Organizace spojených národů v této souvislosti upozornila na četné útoky proti nemocnicím. V syrském konfliktu jsou kliniky a nemocnice součástí zničující válečné strategie. Vládní jednotky zdravotnickou infrastrukturu cíleně napadají.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: