Po otravě novičokem zemřela ve Velké Británii jedna osoba

Souvislost s případem Skripal čistě náhodná?

Po otravě novičokem zemřela ve Velké Británii jedna osoba

Ve Velké Británii zemřela žena, která se dostala do kontaktu s nervovým jedem novičok. Existuje spojení s atentátem na dvojitého agenta Skripala? Díky této události se opět dostává do středu pozornosti.

Po smrti bojovou látkou novičok infikované Britky roste tlak na vyšetřovatele případu Skripal.

Ti nyní musí zjistit, jestli spolu oba případy souvisí. Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal (67) a jeho dcera Julia (33) se totiž stali rovněž obětí atentátu bojovou nervovou látkou novičok. Londýn z tohoto útoku obvinil Moskvu, což Rusko vehementně odmítá. Smrt ženy by nyní mohl vztahy obou zemí ještě zhoršit.

44letá Britka, která zemřela v neděli večer a její 45letý druh byli s příznaky otravy převezeni do nemocnice v Salisbury koncem června. Podle policie se oba dostali do styku s kontaminovaným předmětem. O co se přesně jednalo, nebylo zprvu jasné. Oba žili pouhých 13 kilometrů od Salisbury.

Žena byla matkou 3 dětí, muž se nadále nachází v kritickém stavu, sdělil policejní mluvčí.

Britská předsedkyně vlády projevila svou účast. Prohlásila, že je „zděšena a šokována“.

Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že se pár z Amesbury dostal do styku s nervovým jedem náhodou. Oba mohli najít lahvičku nebo injekční stříkačku se zbytky chemikálie, která byla použita při atentátu na Skripala. Podle informací britských médií byli oba konzumenti drog.

Policie uzavřela 6 oblastí v Amesbury a ve 13 kilometrů vzdáleném Salisbury, ve kterých se pár krátce před prvními příznaky otravy pohyboval. Mezi ně patří lékárna, kostel a dům 45letého muže. Hostel, ve kterém bydlela jeho přítelkyně, byl evakuován.

Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli v bezvědomí na lavičce v parku v sousedním Salisbury nalezeni před 4 měsíci. Jen těsně unikli smrti a nyní žijí na neznámém místě. Oba byli rovněž ošetřováni v Salisbury District Hospital.

Londýn obvinil Moskvu, že je strůjcem atentátu. Novičok byl vyvinut v bývalém Sovětském svazu, později s ním ale bylo experimentováno i v dalších zemích. Kreml obvinění rozhodně odmítá. Případ vyvolal těžkou diplomatickou krizi. Více než dvě desítky zemí vypověděly ruské diplomaty, na což reagovalo Rusko stejně.

Kvůli případu Skripal se britský královský dům a britští politikové rozhodli, že nenavštíví fotbalové mistrovství světa v Rusku. Nyní se britské mužstvo zrovna v Rusku blíží ke svému největšímu úspěchu od domácího MS v r. 1966, kdy získalo titul mistra světa. Ve středu nastoupí britský tým v semifinále proti Chorvatům.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: