Čím směšnější Trump je, tím nebezpečnějším se stává

Čím směšnější Trump je, tím nebezpečnějším se stává

Krátce po 11. hodině bruselského času se nachází svět, jak ho známe těsně před zánikem. Minimálně pokud bychom věřili hektickým zprávám, které prosakují z krizového jednání v ústředí NATO.

Během něho měl americký prezident zbývajícím členům NATO hrozit „vážnými důsledky“: pokud země rychle nezvýší své vojenské výdaje, půjdou USA „svou vlastní cestou“.

Propuká panika. Mluví se o tom, že Trump hrozí vystoupením Spojených států z NATO. Pak přichází zpráva, že americký prezident chce promluvit na spontánně svolané tiskové konferenci.

Budou nyní psány fatální dějiny?

Ne.

Daleko spíš Trump v následujících 35 minutách ztrapní sebe a svou zemi. Vymýšlí fakta a líčí sám sebe jako velkého vítěze interní bitvy v NATO. Jen pár minut po skončení tiskové konference je demaskován jako lhář.

Báječný svět Donalda Trumpa

Takhle si to americký prezident představoval:

  • Ve středu ještě hřímal, že je Německo „zajatcem“ Ruska a vydává, jako mnoho dalších členských zemí Severoatlantické obranné aliance, příliš málo na zbrojení.
  • Ve čtvrtek během krizového zasedání v ústředí NATO měl Trump zuřit a ostatní členy aliance vydírat, že buď převezmou více odpovědnosti, anebo on sám už nebude žádnou znát.
  • Poté následovala památná tisková konference. Během ní Trump najednou prohlásil: „Věřím v NATO, zažijeme nejsilnější NATO všech dob.“
  • Všechny členské země NATO se zavázaly, že velmi brzy zvýší své vojenské rozpočty. Nejdříve na 2 % HDP, potom má být řeč o 4 %, což je výše výdajů, kterou nevykazují ani Spojené státy.

Trump tedy zcela jasně vyjádřil svůj závazek k NATO. Změní vzápětí opět své mínění, jako po jednání zemí G7?

„Ne“, řekl Trump. „Jsem velmi stabilním géniem.“

Střízlivá pravda…

Ve skutečnosti je americký prezident vším jiným, jen ne géniem.

Sice má v jádru své zloby dokonce pravdu – USA vynakládají v NATO daleko větší částky, než mnoho ostatních členských zemí – mezi něž patří i Německo (a Česká republika ještě více, pozn. překl.). Trump však tvrdí, že Spojené státy nesou 90 % nákladů NATO, což je lež.

I výsledky, kterými se před tiskem nechá oslavovat, nejsou žádnou novinkou. Země NATO se k 2% hranici již dávno zavázaly – měly by jí dosáhnout do r. 2024.

Vojenské výdaje členských zemí NATO v % HDPNěkolik minut po Trumpově vystoupení zdůraznil i francouzský prezident Emmanuel Macron, že členské země NATO nepřistoupily na žádné nové závazky. Trump také nikdy nepohrozil, že by mohly USA společenství opustit.

Jinými slovy to znamená, že Trump naprosto ničeho nedosáhl. Žádné vyšší výdaje na zbrojení a očividně ani žádné kratší termíny, kdy původní 2% hranici dosáhnout.

Ve skutečnosti se Trump na mezinárodním jevišti zachoval tak, jako Horst Seehofer při německé sporu o azylovou politiku: ve středu vyvolal krizi, aby ve čtvrtek prohlašoval, že ji vyřešil.

Co se týče obsahu, nezměnilo se však nic.

Je to bizarní – pro Trumpa to však má dobrý důvod.

…a proč je Trumpovi zcela ukradená

Ten zní: “America First”.

Je to doktrína, se kterou začal Donald Trump svůj předvolební boj, která ho dostala do Bílého domu a kterou prosazuje od prvního dne v úřadě.

Prakticky znamená, že USA už žádnou skutečnou zahraniční politiku neprovozují. Zájmy mezinárodních organizací a fór jako G7, OSN nebo NATO jsou Trumpovi ukradené.

V politice současného amerického prezidenta platí pouze jeden faktor: jeho příznivci, „America First“ fanatici, kteří ho mají udržet u moci.

Oni jsou skutečnými příjemci Trumpových bojovných vystoupení, jako toho při summitu NATO. Když tvrdí, že všem ostatním členským zemím vnutil svou politiku, je to sice typicky trumpovská lež – ale taková, která jeho příznivce nadchne.

To samé se odehrává, když celý svět propadá panice, jakmile Trump vstoupí na mezinárodní jeviště. Dokonce i tehdy, když se naprosto zesměšní.

Svým odstoupením z Pařížských dohod o změně klimatu a nepodepsáním závěrečného prohlášení zemí G7 americký prezident dokázal, že je kvůli svým domácím mocenským zájmům ochoten obětovat i globální partnerství.

Jak krátké trvání panika o vystoupení USA z NATO měla, nebyla rozhodně z jiného světa. Naopak: byla hrozivě přiměřená.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: