Scaparrotti: „Německo je skvělý spojenec“

Reakce na Trumpovu kritiku

Scaparrotti:

Vrchní vojenský velitel NATO Curtis Scaparrotti označil Německo za „skvělého“ spojence. Stejně jako americký prezident Trump ale i on požaduje větší angažovanost Němců. Je však očividné, co vše Berlín už teď pro alianci dělá, zdůraznil Scaparrotti.

Vrchní velitel NATO generál Curtis Scaparrotti bránil Německo proti tvrdým útokům amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Německo je skvělý spojenec“, řekl Scaparrotti deníku Süddeutsche Zeitung. Je to země, která dává k dispozici druhé největší jednotky v alianci, vyzdvihl americký čtyřhvězdičkový generál. Kromě toho hraje Německo důležitou roli jak v prezenci v „prvních řadách“ NATO v pobaltských zemích, stejně jako při podpůrné misi v Afghánistánu.

Scaparrotti také pochválil během summitu NATO schválené vybudování velitelského centra pro personální a materiální transporty v Ulmu. „To je skvělé a pro alianci to opravdu bude přínosem“, řekl. Trump během setkání členů NATO ve středu a ve čtvrtek nešetřil ostrou kritikou především proti Německu, protože své výdaje na obranu zvyšuje příliš pomalu a zároveň údajně zvětšuje svou energetickou závislost na Rusku.

Během summitu se však Německo nesetkalo pouze s kritikou, vyzdvihl Scaparrotti. „Jsou i jiné věci než dělba nákladů. V alianci víme, jaký přínos Německo představuje, kterými dovednostmi přispívá. To se odrazilo i v diskuzi“, dodal.

„My jako NATO poukazujeme na mezery“

Scaparrotti však zároveň zdůraznil, že i podle jeho názoru musí Německo své úsilí zvýšit. „Protože dnes žijeme v jiném světě, jsou samozřejmě investice velmi důležité. Požadavky na rychlost a schopnosti takové investice vyžadují“, vysvětlil. „My jako NATO poukazujeme na mezery. Ty jsou odsouhlaseny v souladu s vlastními plány. Jsem přesvědčen, že to Německo zvládne.“

Úvahy o stažení amerických jednotek z Německa podle Scaparrottiho neexistují (deník Washington Post přinesl koncem června zprávu o interní studii Pentagonu, která se zabývala stažením většiny z 35.000 v Německu umístěných vojáků nebo jejich části do USA nebo jejich přeložení do Polska, vysocí vládní činitelé však později tyto informace dementovali – pozn. překl.) „Mohu vás ubezpečit, že se o tom podle mých informací neuvažuje“, řekl. Jako americký velitel je „velmi spokojen se vztahem, který v současné době máme“.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: