Americká média: „Nejubožejší vystoupení amerického prezidenta“

Americká média:

Americký prezident Trump daroval svému ruskému protějšku Putinovi jedno politické vítězství za druhým. Americká média dokonce mluví o „nejubožejším vystoupení amerického prezidenta“ všech dob. Shrnutí Huffington Post Deutschland.

Tisková konference po setkání Donalda Trumpa a Vladimíra Putina začala vášnivě – a skončila překvapivě krotkým americkým prezidentem. Před tiskovou konferencí byl ze sálu vyveden jeden z novinářů, došlo i ke krátké strkanici. Očití svědci tvrdí, že se jednalo o Sama Husseiniho, který údajně držel ceduli s protestním nápisem. Podle CNN na ní stálo „Smlouva o nešíření jaderných zbraní“ (NPT, pozn. překl.).

Pak začala tisková konference – a tím i absurdní show amerického prezidenta, který daroval Putinovi jedno politické vítězství za druhým.

Co řekl Putin

  • Putin před zástupci tisku mluvil o „smysluplném a úspěšném“ rozhovoru. „Jako velké nukleární mocnosti máme zvláštní zodpovědnost za mezinárodní bezpečnost“, vysvětlil Putin.
  • Proto dnes s Trumpem také probíral kritická témata bilaterálních vztahů.
  • Ruský prezident znovu ubezpečil, že se Rusko nevměšovalo do americké politiky – také ne prostřednictvím ovlivňování voleb.
  • Ke společné politice na Blízkém východě Putin řekl: „Sýrie by se mohla stát úspěšným příkladem bilaterální spolupráce.“

Co dodal Trump

  • Donald Trump pochválil Putina za fotbalové mistrovství světa. Turnaj byl „jedním z nejlepších všech dob“. „I vaše mužstvo bylo skvělé“, ohodnotil Trump Rusy.
  • Vztahy mezi USA a Ruskem byly tak špatné, jako už dlouho ne, pokračoval Trump. To se během uplynulých 4 hodin změnilo. „Opravdu tomu věřím“, zdůraznil Republikán.
  • I USA se v minulosti dopustily fatálních chyb, hodil Trump vinu na svého předchůdce Baracka Obamu.
  • Trump dodal: „Dlouho jsme mluvili o údajných volebních manipulacích.“ O výsledcích této diskuze se nezmínil, jen uvedl: „Putin má v této souvislosti zajímavý nápad.“
  • Spolupráce mezi Ruskem a USA v Sýrii by mohla „zachránit statisíce lidských životů“, zdůraznil Trump. A dodal že nedovolí, aby z války proti IS profitoval Írán.

Experti se již předem obávali, že se americký prezident vůči Putinovi dopustí nebezpečných ústupků v otázkách Blízkého východu. Odborník na americkou zahraniční politiku Akbar Shahid Ahmed např. pro Huffington Post analyzoval: „Trump si již delší dobu zahrává s myšlenkou, že by USA mohly v Sýrii s Ruskem spolupracovat – ideálně, aby se samy z konfliktu stáhly a zároveň přiměly Putina, aby vytlačil Írán.“ Strategie, která má téměř nulovou šanci na úspěch.

Evropský plynovod Nord Stream

Jeden z novinářů se amerického prezidenta zeptal na jeho postoj k hojně diskutovanému plynovodu Nord Stream 2. Trump před pár dny kritizoval Německo za to, že se díky plynovodu stává závislé na Rusku.

Americký prezident odpověděl, že Putina pouze označil za „protihráče“. „Bude dobrým protihráčem“, dodal. Je to německé rozhodnutí, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou „o tom intenzivně diskutoval“.

Postoji kancléřky však rozumí, dodal smířlivě.

Putin řekl, že USA a Rusko jsou důležitými „ropnými plynovými velmocemi“. Společně by obě země mohly regulovat mezinárodní energetické trhy.

Spolupráce před americkými volbami

Trump se znovu zapřísahal, že před americkými volbami nedošlo k žádné spolupráci. Argumentoval tím, že v tehdejší době Putina ještě ani neznal.

Potom následovala věta, která by mohla být – stojíce vedle Putina – vykládána různě: „Získali jsme s odstupem nejvíce volitelů.“

Trump dále diskreditoval vyšetřování vedená proti jeho týmu a zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera obvinil, že škodí vlastní zemi.

Na dotaz, jestli věří americkým tajným službám nebo Putinovi, Trump FBI vyčetl, že nikdy nevyjasnila otázky ohledně e-mailů Hillary Clintonové. Otázku nezodpověděl, kritice Putina se vyhnul dokonce po jednoznačné přihrávce.

Místo toho Trump řekl: „Nevím, proč by to (Rusové) dělali.“ To zodpověděl samotný Putin, když dodal, že Trumpovo vítězství v r. 2016 přivítal.

Novinářka deníku Washington Post Ashley Parkerová na sociální síti Twitter sdílela svůj postřeh: „Putin, bývalý agent KGB, dokonale ovládá pokerface. Ale dokonce i on se tváří, jako by nemohl uvěřit vlastnímu štěstí, když Trump po jeho boku a na cizí půdě špiní vlastní tajné služby a opakovaně velebí Rusko.“

Shrnutí

Jednalo se o naprosto šílené vystoupení Donalda Trumpa – americký prezident rozložil vlastní tajné služby, zdůraznil chyby USA, kritice Ruska se však zcela vyhnul.

Setkání zanechalo dojem, že si Putin vodí Trumpa dle libosti manéží.

Anderson Cooper ze CNN označil Trumpovo vystoupení po jeho skončení za „možná jeden z nejubožejších výkonů amerického prezidenta během setkání s ruskými vůdci.“

Jaké politické důsledky ze setkání vzejdou, se teprve ukáže. Jasné je ale jedno: z nové spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem se bude radovat především jedna strana. Vladimír Putin, který se nechal Trumpem ve Finsku očistit.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: