Český premiér mluví o „cestě do pekel“

Česká vláda dále sází na nespolupráci

Český premiér mluví o

Německo přislíbilo Itálii, že přijme 50 ze 450 uprchlíků, čekajících před sicilským pobřežím. Malta a Itálie předtím odmítaly vpustit obě lodě s uprchlíky do přístavů. Italský premiér Conte se kvůli přijetí těchto osob obrátil na své evropské protějšky. Článek byl v deníku Die Welt zveřejněn 15. 7. 2018.

Německo se podílí na přijetí stovek migrantů, zachráněných ve Středozemním moři. „Německo a Itálie se shodly, že je Německo vzhledem k probíhajícím rozhovorům o intenzivnější bilaterální spolupráci v azylové oblasti ochotno v tomto případě přijmout 50 uprchlíků“, sdělila v Berlíně vládní mluvčí.

V současném případě se jedná zhruba o 450 migrantů, zachráněných z dřevěné bárky, kteří se momentálně nacházejí na dvou lodích agentury Frontex a italské finanční policie. Jak Malta tak i Itálie odmítaly lodě vpustit do svých přístavů. Zachránění trosečníci se předtím měli vydat z Libye směrem do Evropy.

Italský předseda vlády Giuseppe Conte poté v dopise vyzval šéfy vlád ostatních 27 zemí Evropské unie, aby „dali jasné znamení“ pro sdílení břemen uvnitř EU a pro ochotu „zvážit možnost, přijmout část (…) ze 450 zachráněných osob“. Conte svůj dopis zaslal také předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

Podle Conteho už Malta a Francie přislíbily, že převezmou po 50 uprchlících. Český premiér Andrej Babiš oproti tomu italskou výzvu označil za „cestu do pekel“. Takový přístup údajně motivuje převaděče a zvyšuje jejich příjmy, vysvětlil Babiš na Twitteru.

„Naše země žádné migranty přijímat nebude“, zdůraznil tvrdý postoj své země v uprchlické politice. Babiš vyzval, aby se lidem pomohlo v jejich zemích a tím se odradili od útěku.

Podívejte se také, jak rozhodl Evropský soudní dvůr o žalobě Slovenska a Maďarska proti přerozdělování uprchlíků (video německé ARD s českými titulky):

„Znásilnění evropských hodnot“

a přečtete si „10 důvodů, proč je xenofobie iracionální“:

10 důvodů, proč je xenofobie iracionální

Vše o současné migrační vlně najdete pod tématem „Uprchlická krize„.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: