Evropská komise žaluje kvůli azylové politice Maďarsko

POLITIQ: Právě se stalo

Evropská komise (EK) žaluje u Evropské soudního dvora (ESD) Maďarsko kvůli jeho azylové politice. Azylové zákony země nejsou podle názoru Komise v souladu s právem Evropské unie.

EK dospěla k závěru, že Maďarsko nedostálo svým povinnostem vyplývajícím z evropských zákonů, smluv a Charty základní práv Evropské unie. Maďarsko má nyní 2 měsíce na to, aby na stížnosti reagovalo.

EU vytýká Budapešti 4 konkrétní body, mimo jiné praktiky v maďarských tranzitních centrech pro uprchlíky, které porušují evropské normy. Například není azylové řízení přístupné každému a panují neúměrně dlouhé čekací doby.

Kromě toho zahájila Evropská komise proti Maďarsku další řízení kvůli kontroverznímu zákonu namířenému proti institucím a osobám, pomáhajícím uprchlíkům. Zákony porušují právo uchazečů o azyl „komunikovat s příslušnými národními, mezinárodními a nevládními organizacemi a obdržet od nich pomoc“.

Již téměř před rokem byla Evropským soudním dvorem zamítnuta žaloba Maďarska a Slovenska proti přerozdělování migrantů. Více v příspěvku „Znásilnění evropských hodnot“.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: