Německé televizní stanice byly zřejmě napadeny ruskými hackery

Německé televizní stanice byly zřejmě napadeny ruskými hackery

Německý magazín Spiegel Online zveřejnil nové detaily k počítačovým útokům, s největší pravděpodobností spáchaných ruskou hackerskou skupinou „Sandworm“. Mezi napadené patří televizní stanice ZDF a WDR.

Německé veřejnoprávní stanice byly zřejmě napadeny ruskými hackery. Podle informací z bezpečnostních kruhů byly počítačové sítě televizních stanic ZDF a WDR postiženy začátky června sérií cílených útoků skupiny „Sandworm„.

Ačkoliv byl útok odhalen v rané fázi, mohlo dojít k úniku dat. Stanice WDR se k případu z „bezpečnostně technických důvodů“ nechce vyjádřit. Televizní stanice ZDF útok potvrdila. Údajně bylo postiženo méně než 10 počítačů a nebyla odcizena žádná data.

Varování německé kontrarozvědky

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) ve své nejnovější zprávě zmiňuje útoky na německé mediální společnosti, ale také na „organizace z oblasti výzkumu chemických zbraní“. Podle kruhů z oblasti bezpečnosti mohla být postižena laboratoř ve Spiezu – švýcarské specializované pracoviště na ochranu před tzv. ABC útoky (ABC označuje atomové, biologické a chemické zbraně, pozn. překl.).

Institut se podílel také na analýze nervového jedu novičok, použitém v případě Skripal. Laboratoř ve Spiezu sdělila, že je jí znám případ, ve kterém byl ke kybernetickému útoku použit dokument k workshopu, pořádanému laboratoří. Institut samotný se prý ale obětí útoku nestal.

„Sandworm“ je s největší pravděpodobností hackerská skupina ruské vojenské rozvědky GRU, specializovaná na sabotáže. Americká spolková policie FBI předpokládá, že by její součástí mohla být i skupina, zodpovědná za útok na americké Demokraty. Německé úřady oproti tomu předpokládají, že skupina „Sandworm“ je řízena jiným oddělením GRU.

Vrchní spolkový státní zástupce chce vyšetřováním útoků postižených televizních stanic pověřit vestfálský Zemský kriminální úřad.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: