USA uvalily další sankce na Rusko

Právní rámec tvoří zákon o kontrole biologických a chemických zbraní z r. 1991 z období války v Zálivu

USA uvalily další sankce na Rusko

USA uvalily kvůli útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru nové sankce na Rusko. Podle amerického ministerstva zahraničí mají vejít v platnost zhruba za 2 týdny.

Spojené státy oznámily protiruské sankce. Jako důvod uvádějí použití nervové bojové látky při pokusu o zabití Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii.

Kárná opatření začnou podle ministerstva zahraničních věcí platit kolem 22. srpna. O sankcích byl napřed informován americký Kongres. Sankce jsou namířeny proti státním a státem financovaným firmám. Pokud nebude Rusko do 90 dní od začátku platnosti kárných opatření schopné dokázat, že už nenasazuje žádné chemické zbraně, může dojít k uvalení dalších sankcí.

Podkladem je zjištění, že ruská vláda „v rozporu s mezinárodním právem použila chemické nebo biologické zbraně, nebo nasadila smrtelné chemické nebo biologické zbraně proti vlastním občanům“.

Zákon pro kontrolu chemických a biologických zbraní předpokládá, že americký prezident může proti zemím, které takové zbraně použily, uvalit určité sankce. Mezi ně patří zákaz exportu vybraného zboží a technologií.

Rusko obvinění odmítá

4. března byl v jihoanglickém Salisbury spáchán bojovou látkou Novičok atentát na Sergeje Skripala a jeho dceru Julii. Oba jen těsně unikli smrti. Velká Británie a Spojené státy z útoku viní Rusko.

Nervová bojová látka Novičok

V 70. a 80. letech začal Sovětský svaz pod názvem Novičok (nováček) vyvíjet nový druh nervových bojových látek. Kolem 100 látek patřilo k nejobávanějším bojovým látkám, jaké kdy byly vyrobeny. Do těla se mohou dostat přes kůži nebo vdechnutím.

Jed je těžko prokazatelný, šance na přežití obětí jsou malé. I běžné protilátky jako Atropin jsou zpravidla málo účinné.

Novičok byl vyvíjen v bývalém Sovětském svazu, později s ním experimentovaly i jiné země. Kreml všechna obvinění odmítá. Případ vyvolal těžkou diplomatickou krizi. Kolem 25 zemí a NATO vypovědělo více než 140 ruských diplomatů. Moskva reagovala vypovězením přibližně stejného počtu diplomatů.

Začátkem července se v Amesbury, nedaleko Salisbury, dostal do kontaktu s Novičokem jeden pár. Žena zemřela, muž je nadále ošetřován v nemocnici. Vyšetřovatelé předpokládají, že se pár do styku s nervovou bojovou látkou dostal náhodou.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: