Rumunsko: „Toto není demokracie“

Během protivládních protestů v rumunském hlavním městě Bukurešti došlo k násilným střetům. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla.

Pozdní páteční večer na bukurešťském Náměstí vítězství. Za nesouhlasného skandování demonstrantů odpalují policisté opakovaně do davu granáty se slzným plynem. Již několik hodin. Ve vzduchu visí štiplavý zápach. Kdo může, utíká pryč. Do bezpečí.

Mladý muž není dostatečně rychlý: „Bylo to hodně zlé, především pro oči. Ústa a nos jsem si zakryl šátkem.“ Lékárny v okolí udělaly díky rouškám dobrý obrat. Na konci dne je 400 zraněných, mezi nimi i policisté.

Kolem 100.000 demonstrantů

Už během odpoledne po začátku demonstrací je ve vzduchu cítit napětí. Na Náměstí vítězství v centru Bukurešti proudí stále více lidí – napřed jich je 30.000, pak 50.000, podle posledních odhadů více 100.000.

Lidé stále znovu skandují „Zloději, zloději!“ a požadují odstoupení vlády. Dochází k prvním střetům s policií, která je masivně přítomná a zablokovala cestu k vládnímu paláci.

Opozice požaduje odstoupení ministryně vnitra

Demonstranti se pokoušejí prolomit zátarasy, na policisty létají velkým obloukem plastové láhve. Ti odpovídají obušky a slzným plynem. Pozdě večer odsoudí prezident Klaus Iohannis postup policie na Facebooku, opozice vyzve ministryni vnitra k odstoupení.

Într-o democrație autentică este dreptul fiecărui om să protesteze, dar violența nu este acceptabilă, indiferent de…

Zveřejnil(a) Klaus Iohannis dne Pátek 10. srpen 2018

Demonstrace zorganizovali přes sociální média Rumuni žijící v zahraničí. Pochází z Itálie, Španělska, Francie, Německa a mnoha dalších zemí. Octavian Stinga dorazil z Mnichova: „Vzali jsme si kvůli tomu dovolenou.“

Sporné zákony

Zahraniční Rumuni, kteří jsou většinou k vládní sociálnědemokratické PSD kritičtí, chtějí demonstracemi podpořit domácí občanskou společnost, která už rok a půl stále znovu demonstruje za posílení právního státu. „Naším přáním je, aby nám vláda naslouchala“, říká Stinga. „Ne, toto není demokracie podle našich představ.“

Kamenem úrazu jsou schválené a plánované zákony rumunské vlády, které podle názoru demonstrantů stěžují vyšetřování vysoce postavených politiků a podkopávají nezávislou justici. Trnem v oku jim je především mocný šéf sociálních demokratů a předseda parlamentu Liviu Dragnea. Mnozí ho označují za stínového předsedu vlády.

Vyšetřování předsedy parlamentu

Dragnea již byl odsouzen za volební podvod a v současné době je vyšetřován kvůli organizování zločineckého spolčení. Je považován za iniciátora sporných zákonů a demonstranti mu přehazují, že instrumentalizoval politiku pro své vlastní zájmy.

Dan Barna, předseda opozičního Svazu záchrany Rumunska, to formuloval následovně: „Rok a půl už bojujeme v parlamentu. A lidé na ulici nebojují za lepší nemocnice nebo lepší vzdělávací systém – veškerý boj je spojen s justicí a s tím, jestli se panu Dragneovi povede uniknout vězení. Tak jednoduché to je. Frustrace obyvatelstva je obrovská.“

Nadávky na Rumuny žijící v zahraničí

Obzvlášť mnoho v zahraniční žijících Rumunů rozhněvalo, že byli z řad vládní PSD před demonstracemi označeni za žebráky, zloděje a děvky nebo „lumpendiasporu“. Pro George Sisu, podnikatele z Berlína, to byl důvod, sednout do auta a odjet do Bukurešti: „Je to stále ještě moje země, ačkoliv už mám i německé občanství. Jsem opravdu smutný z toho, když vidím, jak jsou lidé v této zemi voděni za nos. Je s nimi zacházeno jako s otroky.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: