Babiš: „Česká republika nebude nikdy souhlasit s přerozdělováním uprchlíků“

Babiš:

Německá Die Welt píše o setkání Andreje Babiše s Angelou Merkelovou v Berlíně. Důležitým tématem schůzky českého populistického premiéra s německou kancléřkou byla migrace, uvádí deník. Miliardář má na uprchlickou krizi zcela jiný pohled než Merkelová. A vymezuje se proti velkým zemím EU.

Český předseda vlády Andrej Babiš kategoricky odmítl příjímání uprchlíků v rámci přerozdělování uvnitř Evropské unie. „Česká republika nebude nikdy souhlasit s nuceným přerozdělováním uprchlíků“, zdůraznil Babiš deníku Die Welt. „S kancléřkou ale souhlasím v tom, že potřebujeme Marschallův plán pro Afriku a smlouvy se severoafrickými zeměmi pro boj proti převaděčské kriminalitě. Toho se Praha zúčastní“, dodal dále.

Český premiér navštívil ve středu Berlín, aby se setkal s kancléřkou Merkelovou. Během rozhovorů se jednalo také o migraci. Merkelová po schůzce se svým českým kolegou řekla, že spravedlivé rozdělení uprchlíků uvnitř Evropské unie zůstává mezi oběma zeměmi nadále „kritickým tématem“. Babiš je rozhodným odpůrcem evropské uprchlické politiky, která by národní státy nutila k přijímání migrantů.

„Máme pocit, že velké země rozhodují o všem“

S pohledem na nastávající evropské volby a otázku, jaká stanoviska bude zastávat nový předseda Evropské komise (EK), Babiš řekl: „Snad bude příští předseda Evropské komise nezávislý.“ Babiš vyjádřil své pochyby k automatismu, kdy se vítězný lídr kandidátky stává předsedou EK. „Máme pocit, že velké země rozhodují o všem“, komentoval to Babiš.

Ve středu oznámil svou kandidaturu za Evropskou lidovou stranu politik CSU Manfred Weber. Babišova pravicově populistická strana ANO patří v Evropském parlamentu do Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

Tématu uprchlické krize se zevrubně věnujeme ve zvláštní rubrice.

Rozhovor německého korespondenta v České republice Hanse Jörga Schmidta pro Die Welt:

Andrej Babiš pro Die Welt: „Uprchlické kvóty rozdělují Evropu“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: