Patří vajíčka a rajčata k demokracii?

Hlavně klid, Andreji!

Patří vajíčka a rajčata k demokracii?

Po českém premiérovi Andreji Babišovi včera letělo vajíčko, útočník minul. Ochranka ho okamžitě zpacifikovala, nasadila mu pouta o odvezla na policii. Politikům a jejich ranařům mohu jen poradit: namístě je v podobných situacích zdrženlivost.

Nevím, co by politik Babišova formátu schytal v zavedené demokracii, protože by tam s největší pravděpodobností nikdy nebyl zvolen. Ale například v sousedním Německu mají, natruc jejich nesrovnatelně poctivějším politikům, létající potraviny poměrně dlouhou a bohatou tradici.

Nutno dodat, že útočníkům rozhodně nechybí smysl pro pro spravedlnost: ať nalevo či napravo, ať už AfD, Levice, CDU, CSU, Zelení nebo SPD, schytali to, vyjma FDP (pokud jsem něco nepřehlédl), všichni. A pak že se Němci neumí bavit.

Podívejte se na chronologický seznam potravinových incidentů (bez jakéhokoliv nároku na úplnost).

25. listopadu 2016: čelní politička AfD Beatrix von Storchová schytala zásah dortem do obličeje. 23letá studentka Julia Pie byla odsouzena k pokutě 150 euro, z principu ji však odmítla zaplatit a raději si odseděla alternativní 14 denní trest.

29. srpna 2016: mražený dort lehce zranil předsedu AfD Jörga Meuthena na stranickém sjezdu v Dolním Sasku. Meuthen po krátkém ošetření lékařem pokračoval ve svém projevu. Vrhačem byl 17letý hoch. Událost ve videu:

28. května 2016: během stranického sjezdu Levice v Magdeburgu schytala předsedkyně levicové frakce ve Spolkovém Sahra Wagenknechtová sněmu přímý zásah čokoládovým dortem do obličeje. Muž byl odveden ochrankou, sjezd byl na několik minut přerušen.

28. února 2018: dortový útok na AfD v Kasselu: dva za klauny přestrojení muži vtrhli na jednání programové komise AfD. Jeden z nich událost filmoval a druhý hodil za zpěvu „Happy Birthday“ dort na Beatrix von Storchovou a Albrechta Glasera. Video následně umístili na svou stránku  a na YouTube:

8. února 2014: Reinhold Gall, politik SPD a tehdejší ministr vnitra Bádensko-Württemberska, schytal v Ludwigsburgu zásah dortem od 19letého hocha. Důvodem byl protest proti údajně liknavému přístupu k objasnění vražd spáchaných neonacistickou NSU. Gall se žaloby vzdal, útočník však musel zaplatit 1300 euro bolestného jednomu ze členů ochranky, který se během incidentu zranil a + 200 euro soudních výloh (300 euro za roztržené kalhoty mu soud zamítl). Incident ve videu:

3. února 2012: útok dortem na tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga (CSU). Dort mu přistál v obličeji. Na Facebooku celou událost komentoval slovy: „Hurá, útok dortem! Už jsem si myslel, že ve Friedrichsheinu zahynu hlady. (…) Nádherný Schwarzwaldský třešňový dort. Příště prosím se sýrovou omáčkou.“

29. července 2011: Alexander Dobrindt, generální tajemník CSU, schytal salvu rajčat a vajíček během demonstrace, namířené proti další výstavbě mnichovského letiště. I přes útok Dobrindt prohlásil, že nabídka dialogu s odpůrci výstavby nadále platí.

14. dubna 2011: před hessenským Zemským sněmem hodil muž středního věku po prezidentovi Christianu Wulffovi (CDU) syrové vajíčko. Ten zůstal uvolněný: „Chci mít kontakt s lidmi. To předpokládá, že někdy schytáte i ránu vajíčkem.“

22. září 2010: politik Zelených Jürgen Trittin utržil během pódiové diskuze o jaderné politice zásah dortem naplněným jogurtem. Ani Trittin trestní oznámení nepodal. Tuto událost také zaznamenala kamera:

30. listopadu 2000: bývalý kancléř Helmut Kohl (CDU) se během autogramiády v Berlíně setkal s letící sladkostí ve formě větrníku. Za svůj život již potřetí. A to podobné incidenty nesl opravdu těžce.

13. května 1999: na tehdejšího ministra zahraničních věcí a politika Zelených Joschku Fischera hodil během debaty strany Zelených o bombardování Jugoslávie v Bielefeldu 36letý útočník pytlík s červenou barvou. Ten přistál tak nešťastně, že Fischerovi praskl ušní bubínek. Pachatel byl později odsouzen k peněžité pokutě ve výši 3.600 marek (1.840 euro).

15. září 1998: během předvolebního shromáždění v Berlíně zasáhl jeden mladík spolkovou ministryni pro rodinu Claudiu Nolteovou (CDU) čokoládovým dortem.

1. září 1996: kancléř Helmut Kohl a jeho druhé nedobrovolné setkání se syrovým vajíčkem. Během slavnostní akce k 40. výročí jaderného výzkumného ústavu v Severním Porýní-Vestfálsku ho 19letý mladík zasáhl na rameni.

11. května 1991: Helmut Kohl čelil ve východoněmeckém Halle svému prvnímu útoku vajíčky, rajčaty a pytlíky naplněnými barvou. Tento útok se stal legendárním především proto, že rozzuřený Kohl své útočníky pronásledoval až k hrazení a nenechal se uklidnit.

O tom, že přece jen žijeme v klidnější době, svědčí i to, že dříve volili rozhořčení občané poněkud hrubší formy útoku, než kalorie s plochou dráhou letu. Možná hraje roli i nižší cena potravin.

2. prosince 1993: Spolkového prezidenta Richarda von Weizsäckera (CDU) udeřil 48letý muž v Hamburku do tváře. Pachatel pocházel z pochybných kruhů čtvrti St. Pauli a vykoledoval si si 6 měsíců podmíněně.

24. září 1971: 22letý student vlepil na mnichovské ulici facku spolkovému kancléři Willy Brandtovi (SPD). Svůj čin zdůvodnil slovy: „To máš za východní politiku.“

7. listopad 1968: spolkový kancléř Kurt Georg Kiesinger schytal během sjezdu CDU v Berlíně pár facek od německé francouzky Beate Klarsfeldové. Ta ho již dříve označila za „nácka a vraha“. Byla odsouzena k ročnímu trestu vězení, který jí ale byl později snížen na 4 měsíce podmíněně.

Ostatně, s podobnými incidenty se v nejnovější historii museli vypořádat i italský premiér Silvio Berlusconi, francouzský prezidentský kandidát Jean-Pierre Chevenement, Tony Blair nebo dokonce George W. Bush, který v Iráku během tiskové konference pohotově uhnul letící botě. Přece jen je stravitelná hůře, než lahodný dortík.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: