Evropský parlament dnes hlasuje o právním řízení proti Maďarsku

POLITIQ: Telegraficky

Maďarsku hrozí trestní řízení kvůli systematickému ohrožování demokracie, základů právního státu a lidských práv. 

Ještě včera promluvil maďarský předseda vlády Viktor Orbán v Evropském parlamentu (EP). Na svou řeč, o kterou sám požádal, dorazil pozdě a s rukama v kapsách. V projevu, který se nesl v duchu ukřivděnosti, označil maďarský lid za oběť EU, zároveň všechny pozurážel a vyjádřil přesvědčení, že o výsledku hlasování už je rozhodnuto.

Orbánovo vystoupení následně ostře zkritizoval například předseda liberální frakce v EP, Guy Verhofstadt: „Je nepříjemnou pravdou, že za současných okolností by bylo pro Maďarsko nemožné, vstoupit do Evropské unie.“

Dnes hlasuje Evropský parlament ve Štrasburku o tom, zda proti Maďarsku zahájí řízení podle článku 7 Smlouvy o Evropské unii. K tomu je nutná dvoutřetinová většina. Řízení by mohlo vést až ke ztrátě hlasovacích práv Maďarska v Radě ministrů.

Zda bude hlasování úspěšné, záleží především na největší frakci EP, na Evropské lidové straně (ELS), jejímž členem je i Orbánův Fidesz. Z kruhů ELS však zaznívá, že se proti Maďarsku postaví většina frakce.

I šéf ELS Manfred Weber (CSU) byl v rozhovoru pro deník Bild nezvykle jednoznačný. Prohlásil, že od Orbána očekává, „že projeví vstřícnost vůči partnerům v EU a bude svolný ke kompromisu.“ A dodal: „Naše hodnoty pro nás nejsou předmětem, o kterém bychom byli ochotni jednat.“

Zpráva EU o Maďarsku poukazuje mimo jiné na omezení svobody názorů a shromažďování, na oslabení právního státu a nezávislosti justice. Kromě toho jsou porušována práva menšin a lidská práva. Maďarsko všechny výtky odmítá.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: