Dva ruští špioni byli zatčeni na cestě do Bernu

POLITIQ: Telegraficky

V holanském Haagu byli zatčeni dva ruští agenti. Jsou podezřelí, že se chtěli dostat k informacím v laboratořích OPCW ve švýcarském Spiezu poblíž Bernu.

Nová studená válka se nevyhýbá ani Švýcarsku. Teprve o víkendu bylo oznámeno, že dva ruští agenti pobývali před atentátem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala několik dní v Ženevě. Vydávali se za turisty a nákupčí sportovních potravinových doplňků.

Laboratoře ve Spiezu, financované švýcarským státem, sledují vizi světa bez zbraní hromadného ničení. Vyšetřovaly také vzorky útoků chemickými zbraněmi v Sýrii a vzorky novičoku po útoku na Skripala. Oba případy se nachází v hledáčku Ruska, které je v nich zapletené. Institut se také stal terčem počítačových útoků.

V Haagu, kde byli oba špioni zatčeni, se nachází sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). K jejich zatčení došlo již na jaře, informace právě vyšly ve švýcarském deníku Tages-Anzeiger. Byly obsaženy v odpovědi na dotaz švýcarské zpravodajské službě NDB, která se podílí na velké koordinované akci několika evropských tajných služeb proti ruským záškodnickým akcím.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: