Volební sliby v době postpolitické

Editorial magazínu POLITIQ

Ještě před pár lety museli politici řešit aspoň zčásti skutečné problémy, po volbách pak malou a nevýznamnou část svých slibů polovičatě splnili. Jednak aby se neřeklo a mohli případně být znovu zvoleni, zadruhé jim většinou bídně odvedené zakázky (dohozené kamarádům) vydělaly pár (desítek/stovek/tisícovek) milionů (podle toho, jak vlivný post politik zastával) do vlastní kapsy.

Stejně jako se zefektivňuje výroba, dnes většinou tak, že se vyhodí pár (desítek/stovek/tisíc) zaměstnanců (v závislosti na velikosti firmy), nebo se výroba úplně přesune tam, kde lidé dělají téměř zadarmo, odhalili tento způsob “inovace” i politici a ještě ho „zdokonalili“.

Co kdyby šly znásobit (z pohledu politika) zisky tak, že se už nebude “vyrábět” vůbec nic, ale lidé budou platit stále stejně, možná i víc? Tak “dokonalé” perpetum mobile by asi v hospodářství nefungovalo (nebo aspoň ne moc dlouho), v politice však lze dosáhnout i zdánlivě nemožného.

A tak už tématem voleb nejsou reálné problémy (např. rozbité chodníky, nulová infrastruktura, deficit rozpočtu, žebrácké důchody), ale vykonstruovaná, ve skutečnosti neexistující témata. Např. uprchlíci, kteří u nás sice nejsou, přesto ale (možná někomu) vyhrají volby.

Výhod (z pohledu politika) je hned několik. Protože je současný politik stále hloupější (někdy až na hranici imbecility), nemusí se jednak zabývat tématy, která by stejně nepochopil (např. rozbité chodníky, nulová infrastruktura, deficit rozpočtu, žebrácké důchody). Zadruhé a především: když slíbil něco, co stejně není a naopak neslíbil něco, co by musel udělat, nemusí vlastně už dělat vůbec nic. A „nic“ také „nic“ nestojí.

Když už není třeba opravit ani odfláknutý chodník, který by se nejpozději po dalších volbách rozpadl, zbude o to víc peněz, které si lze pomocí pár účetních triků beztrestně rozebrat. Takže nyní – ve světě postpolitickém – se už nedělá vůbec nic a veškeré peníze putují přímo do kapes kmotrů. Důsledky této nepolitiky vidíme na každém kroku: zatímco se dříve jednalo „pouze“ o předražené zakázky (aby se vydojilo co nejvíc, namátkou Open Card nebo Blanka, de facto ale téměř jakákoliv – byť sebemenší – veřejná zakázka), teď se nejen že nestaví, ale už se dokonce ani neudržuje (padající a chátrající mosty, uzavřené vchody do metra, nulová výstavba infrastruktury budiž toho důkazem).

Perpetum mobile (aspoň to politické) tedy kupodivu neobjevil Elon Musk nebo tým vědců z MIT, ale partička českých vexláků s mizivou inteligencí (někdy až na hranici imbecility).Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: