Vyšetřování skupiny „Revoluce Chemnitz“

Podezřelí pravicoví teroristé ze Saské Kamenice (něm. Chemnitz) zjevně připravovali útok, ke kterému mělo dojít 3. října. Namířen měl být proti cizincům a jinak smýšlejícím osobám. Vyšetřovatelé nyní pátrají po dalších lidech v pozadí. V pondělí večer došlo k dalšímu zatčení.

V uplynulých týdnech úřady tajně sledovaly a vyhodnocovaly komunikaci obviněných. Rychle jim bylo jasné, co mají za lubem: útok na cizince a politicky jinak smýšlející, symbolicky 3. října – v den německého sjednocení.

Přípravy k útoku byly v plném proudu, řekla tisková mluvčí spolkového státního zastupitelstva Frauke Köhlerová: „Komunikace dokazuje, že se obvinění intenzivně snažili sehnat střelné zbraně. O co se přesně 3. října chtěli pokusit, v současné době ještě nevíme.  To je něco, co se v rámci dalších vyšetřování budeme snažit zjistit.“

Členem v neonacistických a hooliganských skupinách

Skupina se vytvořila nejpozději 11. září, tedy zhruba před třemi týdny. O několik dní později, tedy 14. září, došlo podle údajů spolkového státního zastupitelství k určitému testu: 5 z obviněných napadlo v Saské Kamenici cizince – ozbrojeni byli skleněnými lahvemi, bojovými rukavicemi vyplněnými křemičitým pískem a paralyzéry. Po těchto útocích byl jejich údajný vůdce kvůli obzvlášť těžkému narušení veřejného pořádku zatčen. Již dva týdny se nachází ve vyšetřovací vazbě.

On a jeho údajní komplicové mají být podle Köhlerové ústředními postavami saské extrémně pravicové scény. „Obvinění pochází z prostředí hooligans, neonacistů a skinheadů v Sasku. V tomto prostředí jsou pevně ukotveni. To je zřejmě i důvod, proč se sami považují za vedoucí osoby saské extrémně pravicové scény.“

V pondělí večer byl podle informací rozhlasové stanice SWR zadržen další obviněný. Celkem tak bylo v pondělí zadrženo 7 osob. Jeden se už v nacházel ve vyšetřovací vazbě, počet zadržených se tak zvýšil na 8.

Pátrání po možných spolupachatelích

Nyní je důležité prověřit, jestli byla skupina dále prosíťována. Tedy jestli se v Sasku nebo jinde nachází další členové nebo podporovatelé skupiny.

Tato zatčení ukazují, že orgány činné v trestním řízení musí být ve střehu. V pravicově extremistickém podhoubí se evidentně nachází osoby, které se radikalizovaly a jsou ochotny použít i násilí. Spolková ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová (SPD) na Twitteru vysvětlila: „Z pravicového teroru vychází reálné a velké nebezpečí, které musíme brát vážně.“ Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se vyjádřil podobně: „Již měsíce říkám, že v Německu hrozí vysoké nebezpečí terorismu a to všech zabarvení. A vysoké nebezpečí znamená: s útokem je nutné kdykoliv počítat.“

Dopustili se obvinění dalších násilností?

Vyšetřování nyní budou pokračovat. Bude i prověřováno, jestli se podezřelí podíleli na nepokojích v Saské Kamenici, ke kterým došlo v uplynulých týdnech, sdělila Köhlerová. „Tento případ vlastně názorně ukazuje náš postup v případě pravicového extremismu. Naším cílem je společně se zemskými úřady pokud možno včas odhalovat pravicové struktury a důsledně proti nim zasahovat.“

Lze vycházet z toho, že se spolkové státní zastupitelství a saské bezpečnostní složky ještě podrobněji zaměří na extrémně pravicovou scénu v Sasku.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: