V Bulharsku byla znásilněna a zavražděna novinářka

V Bulharsku byla znásilněna a zavražděna novinářka

Po vraždě bulharské moderátorky Marinové nevylučuje policie pracovní i soukromé důvody. Posledního pořadu Marinové se zúčastnili investigativní novináři, kteří pátrali po podvodech s dotacemi Evropské unie

V bulharském dunajském městě Ruse byla znásilněna a zavražděna moderátorka lokální televizní stanice TVN. Státní zastupitelství v neděli sdělilo, že v sobotu bylo v místním parku nalezeno brutálně zohavené tělo 30leté moderátorky Viktorie Marinové. Smrt nastala ranami do hlavy a udušením. Podle údajů ministra vnitra Mladena Marinova byla novinářka také znásilněna. Pozadí činu zatím není jasné.

Marinová začala nedávno moderovat novou talkshow, zabývající se aktuálními tématy. V prvním díle byly 30. září odvysílány rozhovory s dvěma investigativními novináři. Dimitar Stojanov a Attila Biro informovali o svých rešerších k zpronevěře evropských dotací bulharskými podnikateli a politiky.

Jestli vražda souvisí s povoláním Marinové, zatím není jasné. Policie vyšetřuje jak pracovní tak i osobní motivy, sdělil podle bulharské státní televize BNT v neděli okresní státní zástupce města Ruse Georgi Georgiev.

„Její mobilní telefon, klíče od auta, brýle a některé kusy oblečení zmizely“, řekl Georgiev. Předseda vlády Bojko Borisov uvedl, že doufá, že se pachatele podaří díky mnoha stopám DNA zanechaných na místě činu, rychle vypátrat.

Mediální pověřenec Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Harlem Désir vraždu odsoudil. Na sociální síť Twitter napsal: „Jsem šokován hroznou vraždou investigativní novinářky Viktorie Marinové v Bulharsku.“ Francouz požaduje důkladné vyšetřování. Pachatelé musí být hnáni k odpovědnosti.

Policejní ochrana pro kolegy Marinové

Internetové médium Bivol.bg, pro které píše novinář Stojanov, na Facebooku požadovalo policejní ochranu pro kolegy Marinové. V pondělí večer se má v Sofii konat pietní akce na počest Marinové.

Podle údajů organizace Reportéři bez hranic je v průměru každý týden zavražděn jeden novinář. V Evropě vyvolal naposledy rozhořčení bombový útok na maltskou investigativní novinářku Daphne Caruanové Galiziové v říjnu 2017 a vražda slovenského novináře Jána Kuciaka v únoru 2018.

Bulharsko se v žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic nachází na 111. místě a má tak nejhorší umístění ze všech zemí Evropské unie. V jihovýchodoevropské zemi je také rozšířeno násilí proti ženám.
Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: