Případ Skripal: podařilo se identifikovat druhého podezřelého?

Případ Skripal: podařilo se identifikovat druhého podezřelého?

Skupina novinářů údajně odhalila skutečnou identitu druhého podezřelého Skripalova atentátníka. Má se jednat o vojenského lékaře ruské tajné služby GRU.

Investigativní novináři podle vlastních údajů odhalili identitu druhého podezřelého v případě chemického útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. Muž s krycím jménem Alexander Petrov se ve skutečnosti jmenuje Alexander Jevgenijevič Miškin, sdělila ve Velké Británii  sídlící rešeršní síť Bellingcat. Vystudovaný vojenský lékař pracuje pro vojenskou zpravodajskou službu GRU.

Výcvik na vojenské akademii

Jeho údajného komplice vypátrala síť Bellingcat již koncem září, má jím být agent GRU Anatolij Čepiga. Podle nejnovějších informací vystudoval Miškin medicínu na elitní vojenskou akademii. Během studia byl naverbován tajnou službou. V r. 2010 se pod krycím jménem Alexander Petrov přestěhoval do Moskvy.

Britská policie se ke zprávě odmítla vyjádřit. „Nekomentujeme žádné spekulace o identitě podezřelých“, prohlásila. Vyšetřovatelé však již dříve předpokládali, že oba muži operovali pod krycími jmény.

Turisté na výletě?

Britská policie identifikovala začátkem září dva podezřelé, kteří přicestovali do Velké Británie zřejmě pod falešnou identitou. Na základě záznamů z bezpečnostních kamer se jim podařilo jejich cestu zrekonstruovat minutu po minutě.

O týden později se oba hledaní prezentovali v ruské státní televizi jako bezúhonní turisté. I vládce Kremlu Vladimír Putin je označil za civilisty. Jejich televizní vystoupení bylo ovšem tak bizarní – mimo jiné uvedli, že odjakživa chtěli vidět známou katedrálu v městečku Salisbury – že bylo expertům nejen pro smích, ale ještě si pokládali otázku, proč byl pořad vůbec odvysílán.

Jedna z teorií britské tajné služby říká, že Putin chtěl oba agenty veřejným zostuzením potrestat za to, že svůj úkol zpackali.

Zraněn novičokem

Bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli začátkem března těžce otráveni v Sovětském svazu vyvíjenou nervovou bojovou látkou novičok a jen těsně unikli smrti. Britská vláda z činu obvinila Rusko, Kreml jakoukoliv odpovědnost odmítl. Případ vedl k těžké krizi mezi Ruskem a Západem.

Případu Skripal se zevrubně věnujeme ve zvláštní rubrice.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: