Donald Trump: „FED zešílel“

Wall Street ztrácí a americký prezident zuří

Donald Trump:

Americký prezident Donald Trump ostře kritizoval americkou centrální banku. „FED zešílel“, prohlásil Trump ve středu během návštěvy v Pensylvánii.

Prezident bance vyčetl, že příliš rychle zvýšila úrokové sazby. „Myslím si, že FED dělá chybu“, řekl Trump. Myslím si, že FED zešílel.“

Těsně před tím zažila Wall Street černý den. Index Dow Jones ztratil kolem 830 bodů – to je největší ztráta od února. Technologický index Nasdaq klesl o 4,1 %, což představuje největší ztrátu od překvapivého výsledku referenda o brexitu v červnu 2016.

Zvýšení úrokových sazeb a obchodní spory s Čínou

Jako jeden z důvodů uvádějí analytici obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb federálním rezervním systémem FED. Dalším důvodem jsou přetrvávající obchodní spory mezi USA a Čínou jako i nejasnosti ohledně brexitu.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová se vůči Trumpovým tvrzením okamžitě ohradila. Zvýšení úrokových sazeb je v zemích vykazující hospodářský růst a rostoucí inflaci „nutným krokem“, sdělila Lagardeová ve čtvrtek v rámci výročního zasedání MMF na indonéském Bali. Taková rozhodnutí centrálních bank jsou „nevyhnutelná“, dodala šéfka MMF.

Ve čtvrtek ráno sklouzly i asijské burzy do mínusu. Indexy v Tokiu, Hongkongu a Šanghaji klesly o více než 3 %.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: